Pracujesz przy komputerze – zadbaj o oczy

Dla wszystkich, którzy większość swojego czasu spędzają przed ekranem laptopa czy komputera radzimy dokładnie zapoznać się z naszym artykułem, ponieważ lepiej jest zapobiegać niż później leczyć. Zaniedbanie wzroku przy intensywnej pracy ze sprzętem elektronicznym może spowodować między innymi jego pogorszenie, a także wiele innych objawów, które okazują się bardzo uciążliwe i męczące. Można jednak temu wszystkiego zaradzić, a już podpowiadamy w jaki sposób.

Pierwsze symptomy i przyczyny

Już objawy związane z przesuszeniem oczu, ich nadwrażliwością czy też pieczeniem, bólem przy zamykaniu mogą być pierwszymi oznakami, że coś złego zaczyna się dziać z naszymi oczami. Skutkiem może być pojawienie się zespołu suchego oka albo tak zwanego CVS, czyli syndromu widzenia komputerowego, gdzie również można zauważyć przemęczenie wzroku i jego niewyraźność. Obie dolegliwości związane są przede wszystkim z nadmiernym i nieprawidłowym przesiadywaniem przed ekranem monitora, który wydziela szkodliwe dla naszych oczu promieniowanie. Z drugiej strony wpływ może mieć także klimatyzacji włączona w pomieszczeniu, w którym pracujesz, gdzie wiatr zdecydowanie wysusza i podrażnia gałkę oczną.

Dogodne warunki pracy

Warto pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą Ci zadbać o swój wzrok, a przede wszystkim nie będzie on już tak bardzo nadwyrężany. Pierwszą rzeczą jest ustawienie monitora, która powinien znajdować się około 50cm od naszej twarzy, a jego wysokość powinna zostać lekko obniżona, aby nasz wzrok spoglądał częściej w dół. Wówczas oczy nie będą się tak bardzo przemęczać, a dodatkowo dobrze jest przenieść go na okolicach okna, by w międzyczasie móc odrywać od niego wzrok i patrzeć na naturalne światło. Właśnie oświetlenie odgrywa równie istotną rolę, ponieważ powinno współgrać z naświetleniem monitora, by nasze oczy nie odczuwały między nimi różnicy.

Dobry wpływ ma również zieleń, która uspokaja nasz wzrok, a zatem w miejscu pracy powinno znaleźć się odpowiednio dużo roślin, które nie tylko zadbają o świeższe powietrze w biurze, ale również zapewnią więcej przyjemności dla pracowników, którzy nacieszą nimi swój wzrok. Natomiast działanie klimatyzacji lepiej jest zastąpić wietrzeniem pomieszczeń lub specjalnymi filtrami powietrza, dzięki czemu atmosfera będzie czystsza i sprzyjająca podczas pracy.

Rozwiązania dla oczu

Na pewno warto zaopatrzyć się na MylenShop – nawilżające krople do oczu, które ukoją ból, pieczenie i suchość oka. Ich długotrwałe działanie można zawdzięczyć dokładnie dobranym składnikom kropli, wśród których najczęściej spotykany jest kwas hialuronowy. On naturalnie występuje w strukturze oka i zapewnia odpowiednie nawodnienie gałki ocznej, dzięki czemu może ona normalnie funkcjonować w każdych warunkach. Właśnie podczas pracy przed monitorem nasze oczy są narażone na nadmierne wysychanie, co z kolei powoduje obniżanie się poziomu kwasu hialuronowego.

Z drugiej strony polecamy ćwiczenia wzrokowe, które pozwalają obniżyć ciśnienie w oku, a także rozluźniają wszystkie mięśnie w gałce ocznej. Wówczas może ono swobodnie odpoczywać, a przy tym nie traci na swojej kondycji ogólnej. Poza tym najważniejsza jest chwila odpoczynku, bez której w trakcie całego dnia w pracy nasz mózg oraz oczy nie będą w stanie pracować na najwyższych obrotach, co przekłada się na efektywność. Zatem nie zapominaj o chwilowej przerwie, najlepiej na świeżym powietrzu, która pozwoli Ci odetchnąć i nabrać więcej energii do dalszego działania.