Masz zaczerwienione oczy? Szczypią Cię i pieką? Sprawdź, czy to nie zespół suchego oka!

Lekarze alarmują, że objawów suchego oka nie wolno bagatelizować, bo lekceważenie tego problemu może skończyć się nie tylko nasileniem dolegliwości, ale także nieodwracalnymi zmianami na powierzchni gałki ocznej i w konsekwencji dysfunkcją wzroku. Jak rozpoznać zespół suchego oka i na czym polega leczenie tego schorzenia?

Suche oko – objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Suche oczy pieką, , są zaczerwienione ipodrażnione. Na tego typu dolegliwości uskarża się coraz więcej z nas. Zmęczenie oczu, któremu towarzyszy: wrażenie wysuszenia, uczucie piasku pod powiekami, a nawet zaburzenia widzenia, mogą oznaczać, że cierpimy na zespół suchego oka. Syndrom suchego oka jest schorzeniem, które nie u wszystkich nim dotkniętych objawia się identycznie. Symptomy suchego oka takie, jak pieczenie oczu, swędzenie, kłucie, bolesność czy paradoksalnie – nadmierne łzawienie, miewają różny stopień nasilenia, a część z nich może wcale nie występować. Jednak wspólnym mianownikiem zespołu dolegliwości, które określa się w skrócie jako ZSO, jest stan niedostatecznego poziomu nawilżenia oczu, wywołany niewystarczającym wydzielaniem łez lub ich niewłaściwym składem. 

Co może być przyczyną zespołu suchego oka?

Czynników, które mogą wywoływać zaburzenia określane zespołem suchego oka jest bardzo dużo. Niektóre z nich możemy modyfikować, innych nie. ZSO może być  efektem innych chorób oraz stosowania niektórych leków ,  może towarzyszyć m.in. cukrzycy, nadciśnieniu, alergii. Przyczynami ZSO bywają także: dojrzały wiek, z którym wiąże się zmniejszenie produkcji łez, długotrwałe stosowanie preparatów i kropli do oczu z konserwantem, używanie soczewek kontaktowych oraz zaburzenia pracy gruczołów Meiboma. Te ostatnie są zlokalizowane w powiece i wydzielają lipidy istotne dla prawidłowego składu i funkcji filmu łzowego, który stanowi podstawę ochrony gałki ocznej.

Na zaostrzenie objawów zespołu suchego oka wpływa także współczesny tryb życia – częste i długotrwałe korzystanie ze smartfonów czy oglądanie telewizji, podczas których rzadziej mrugamy. Tymczasem to właśnie mruganie pozwala utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia oczu – przy każdym mrugnięciu jest odtwarzany na powierzchni oka film łzowy. Zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, przebywanie w suchych klimatyzowanych pomieszczeniach to kolejne czynniki, które pogarszają stan naszych oczu.

Leczenie zespołu suchego oka – krople nawilżające bez konserwantów, zmiana nawyków i odpowiednia dieta

Leczeniem suchego oka, a wcześniej diagnozą musi się zająć specjalista, dlatego, jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, nasze oczy powinien zbadać okulista. Istnieją oczywiście sposoby, które pozwolą złagodzić dyskomfort wywołany suchością oczu. Metody te są ważnym elementem zalecanego przez lekarzy postępowania terapeutycznego.  Kluczowe znaczenie w leczeniu suchego oka mają: stosowanie kropli nawilżających bez konserwantów, które uzupełniają niedobór łez i zwiększają ochronę gałki ocznej, odpowiednia dieta, bogata w istotne dla funkcjonowania narządu wzroku witaminy i minerały (m.in. luteinę, cynk, miedź, selen, witaminy: C, D, E) oraz zapewnienie oczom lepszych warunków pracy.

W celu łagodzenia objawów suchego oka najczęściej stosowane są nawilżające krople do oczu oraz tzw. sztuczne łzy. Obecnie za najskuteczniejsze uważa się krople, które mają w swoim składzie trehalozę lub hialuronian sodu, a przy tym nie zawierają konserwantów. Na co dzień należy unikać długotrwałego przebywania w suchych i zadymionych pomieszczeniach oraz pamiętać o zabezpieczaniu oczu przed ekspozycją na słońce, zimno i silny wiatr, np. poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych. Warto również podczas pracy przy komputerze zadbać o to, by monitor znalazł nieco poniżej poziomu oczu. Natomiast niedobory składników żywieniowych warto uzupełniać dedykowanymi suplementami.