Zaczerwienione oczy
Zawartość podstrony
Dolegliwości oczu takie jak zaczerwienione spojówki, piasek pod powiekami, łzawienie, swędzenie, ból, pieczenie, wydzielina ropna to objawy i uczucia znane większości z nas. To bardzo częsta i przykra dolegliwość. Co męczy nasz wzrok, osłabia go i dokucza tak przykrymi objawami?
Najczęstsze przyczyny zaczerwienionych oczu
Alergie – w tym przypadku oprócz zaczerwienienia spojówek bardzo charakterystycznym objawem jest swędzenie spojówek i łzawienie- to jest bardzo charakterystyczna wskazówka dla lekarza okulisty, do którego najczęściej lekarz pierwszego kontaktu wyśle chorego. Konieczne jest skierowanie pacjenta również do alergologa, bo aż 7 różnych chorób alergicznych może powodować takie dolegliwości ze strony oczu i doprowadzać do trwałych uszkodzeń, a nawet ślepoty. Aż 40% przypadków „czerwonego oka” wywołują choroby alergiczne.
Bakterie – oko zakażone bakteryjnie to nie tylko jego zaczerwienienie, ale również ropna wydzielina. Rano, po obudzeniu się takie oczy trudno rozkleić. Do bakteryjnego zakażenia oczu może dojść w przypadku przeziębienia, grypy, infekcji bakteryjnych i wirusowych, chorobach zatok, gardła, oskrzeli. W tym przypadku sam chory może zakazić swoje oczy, trąc je rękami, na których są bakterie np. po kichaniu, kaszlu itp. Należy wówczas bezwzględnie skorzystać z pomocy lekarza i używać maści z antybiotykiem oraz kropli, aby wyleczyć dolegliwość.
Zespół suchego oka – to trzeci co do wielkości występowania problem dolegliwości oka, tzw. piasek pod oczami. Jest to problem z nawilżeniem gałki ocznej, występujący coraz częściej. Główna przyczyna to rozwój komputeryzacji w pracy i w domu oraz wpatrywanie się w ekran telewizora. Jesteśmy tak zaabsorbowani tym, co robimy w komputerze lub tym, co dzieje się na ekranie komputera, że drastycznie spada ilość mrugnięć okiem, nawet o 30%. W efekcie tak ograniczonego w ilości mrugania następuje przerwanie filmu łzowego, czyli warstwy łez, która chroni oczy przed działaniem brudu i kurzu.
Łzy właśnie po to są produkowane, aby otrzymać odpowiednie nawilżenie oczu w ciągu dnia. Łzy po pewnym czasie parują, oko zaczyna mrugać, aby gałka oczna znów była wilgotna. Ten proces właśnie zostaje zaburzony, kiedy wpatrujemy się w ekran telewizora, komputer czy nawet smartfon, zapominając o mruganiu. Na powierzchni oka powstają suche punkty, spojówka staje się sucha, ulega zaczerwienieniu, piecze, pojawia się uczucie piasku pod powiekami. Chcąc sobie ulżyć przecieramy oczy, co tylko pogarsza dolegliwości. Podobne dolegliwości wywołuje klimatyzacja w pomieszczeniach, w których coraz więcej czasu spędzamy w pracy i w domu.
Istnieją badania potwierdzające, że największe kłopoty z suchym okiem pojawiają się przy różnicy temperatur, kiedy w pomieszczeniach jest wysoka temperatura i niska wilgotność a na zewnątrz zimno i wieją wiatry. W takim przypadku budzimy się rano ze zmęczonymi, suchymi oczami a po wyjściu na dwór występuje łzawienie.
Problem suchego oka pojawia się również u osób, które za mało nawilżają swój organizm oraz po menopauzie. Wówczas też okuliści zapisują preparaty w postaci kropli lub żelów do oczu nawilżające, najlepiej z zawartością kwasu hialuronowego.
Leczenie i zapobieganie
Nie ma jednej metody leczenia tych dolegliwości. W każdym przypadku należy konsultować się z lekarzem okulistą, który postawi diagnozę i dobierze odpowiedni sposób leczenia.