Witamina D3 dla dzieci – jaki ma wpływ na zdrowie najmłodszych?

Dzieciństwo to niezwykle ważny okres w życiu każdego człowieka. To właśnie wtedy w rośnie nasze ciało i rozwija się umysł. Troska o to, by organizm miał wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju, jest więc jak najbardziej uzasadniona i ma wpływ na zdrowie w przyszłości.  Wśród wielu niezwykle ważnych substancji, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu dziecka, wymienić można między innymi witaminę D3. Tymczasem wielu rodziców nie wie jaką właściwie pełni ona rolę oraz w jaki sposób możemy zatroszczyć się o jej odpowiedni poziom w organizmie malucha. Czas to zmienić.

Witamina D3 dla dzieci – co warto o niej wiedzieć?

Witamina D3 to jedna z nielicznych witamin, którą nasz organizm potrafi wytworzyć naturalnie pod wpływem działania promieni UV na skórę. Teoretycznie nie powinniśmy więc mieć problemu z jej niedoborem. W praktyce jednak zarówno małe dzieci, jak i dorośli, nie mają takiej możliwości w naszej szerokości geograficznej. Słonecznych dni jest bowiem zbyt mało, a czas, jaki powinniśmy spędzić na świeżym powietrzu, często zbyt długi, byśmy mogli sobie na to pozwolić.

Tymczasem witamina D3 ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Przyczynia się do prawidłowego wzrostu i zachowania odpowiedniej gęstości kości oraz zębów. Ma również ogromny wpływ na prawidłowe działanie układu odpornościowego. Niedobór witaminy D3 w diecie dziecka może mieć bardzo poważne konsekwencje. Kości dziecka mogą stać się słabe, zęby narażone na próchnicę, a w przyszłości, już jako osoba dorosła, będzie ono narażone na osteoporozę. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju poważnych chorób, takich jak np. krzywica.

Jak zadbać o odpowiednie dawki witaminy D3 każdego dnia?

Chcąc zadbać o to, by w organizmie dziecka znajdowała się odpowiednia ilość witaminy D3, pamiętajmy, aby codziennie wychodzić z nim na spacer i pozwalać organizmowi malucha wytwarzać ją w naturalny sposób. Możemy również wzbogacić dietę dziecka o produkty, w których znajduje się spora ilość tej witaminy. Są to między innymi ryby, żółtka jaj, sery, tłuste mleko oraz wątróbka i tłuste mięso. Musimy jednak pamiętać, że i tak organizm dziecka potrzebować będzie dodatkowej suplementacji.

Suplementy z witaminą D3 dla dzieci – czym się sugerować podczas ich wyboru?

Obecnie witamina D3 dla dzieci dostępna jest w postaci wielu różnych preparatów. Jak wśród nich wybrać najlepszy? Przede wszystkim powinniśmy dostosować formę produktu do wieku dziecka. W przypadku niemowląt najwygodniejsze będą krople lub spray. Nieco starszym dzieciom możemy podawać kapsułki twist-off, których zawartość wsypiemy do posiłku lub napoju dziecka. Przedszkolakom przypadną do gustu smaczne żelki i saszetki z proszkiem o owocowym smaku.
Po drugie sprawdźmy, czy zawartość witaminy D3 jest odpowiednia dla dzieci. W ich przypadku warto sięgać po suplementy, które zawierają około 400 j.m witaminy D.

Jak widzimy, podawanie witaminy D3 dla dzieci to dobra decyzja, dzięki której możemy uchronić nasze pociechy przed wieloma poważnymi problemami ze zdrowiem w dorosłym życiu. Co więcej, ma ona wpływ również na to, jak obecnie funkcjonuje organizm naszego dziecka. Warto więc o niej pamiętać i podawać ją regularnie – szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych.