Piękny i zdrowy uśmiech – połączenie efektów tradycyjnej i estetycznej stomatologii

W społeczeństwie panuje przeświadczenie, że ładny uśmiech – to zdrowy uśmiech. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ efektowny wygląd uzębienia, często może maskować poważne problemy zdrowotne, zachodzące w strukturze zębów bądź w ich otoczeniu, niewidocznym z zewnątrz. Zdecydowanie trafniejszym określeniem, pod którym z pewnością podpisze się większość specjalistów, jest twierdzenie odwrotne – iż „każdy zdrowy uśmiech, to piękny uśmiech”. Szerokie spektrum zabiegów upiększających, jakie oferuje nam dzisiejsza stomatologia estetyczna, powinny bowiem być przysłowiową kropką nad „i” oraz być realizowane dopiero po kompleksowym wyleczeniu zębów.

Dlaczego dbanie o zęby jest takie ważne?

Sukcesywnie zwiększa się grono osób, które mają świadomość potrzeby dbania o stan uzębienia, nie tylko dla „filmowego uśmiechu”. Chore zęby zwiększają ryzyko powstania wielu innych schorzeń, jakie mogą dotknąć organizm człowieka. Bagatelizowanie problemów z uzębieniem, może doprowadzić do poważnych zaburzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego, a także do cukrzycy czy kłopotów z nerkami. Wśród najpowszechniejszych chorób zębów jest próchnica. Wykrycie próchnicy we wczesnej fazie, gdy rozwija się w obrębie szkliwa, stwarza możliwość skutecznego odwrócenia procesu chorobowego za pośrednictwem remineralizacji. Kiedy jednak dochodzi do zainfekowania miazgi zęba, konieczne jest wdrożenie leczenia kanałowego. Groźną konsekwencją nieleczonej próchnicy może być zapalenie okostnej, tkanek miękkich oraz powstanie ropnia. Brak odpowiedniej reakcji i zabiegu dentystycznego, to olbrzymie ryzyko wystąpienia powikłań w obszarze mózgu. Wyleczenie zębów to działanie priorytetowe przed przystąpieniem do zabiegów, jakie oferuje nowoczesna stomatologia estetyczna.

Czy możliwa jest jednoczesna kosmetyka i leczenie zębów?

Wiele zabiegów stomatologicznych takich jak klinika dentystyczna – dentysta Eurodental.olsztyn.plłączy w sobie funkcję leczenia z poprawą wizualną stanu całego uzębienia. Dobrym przykładem może być profesjonalne rozwiązanie problemu nadwrażliwości zębów. Ten rodzaj dolegliwości i niewątpliwego dyskomfortu, z jakim zmaga się mnóstwo ludzi, wiąże się z odsłonięciem tzw. zębiny oraz okolicznego unerwienia i poddanie tego miejsca działaniu gorąca albo zimna. Czynnikiem drażniącym często może okazać się także jedzenie kwaśnych czy nadmiernie pikantnych potraw. Popularnym sposobem leczenia stanu nadwrażliwości zębów, może być m. in. lakierowanie (fluoryzacja) lub impregnacja dedykowanym dla tego typu przypadłości preparatem. Samo lakierowanie nie jest zabiegiem z zakresu kosmetyki i powszechnie mylnie utożsamiane jest z wybielaniem zębów – są to jednak dwa niezależne zabiegi dentystyczne. Po procesie fluoryzacji można jednak zyskać piękny, biały uśmiech, przede wszystkim za sprawą zabiegów poprzedzających lakierowanie, takich jak np. skaling czy piaskowanie.

Stomatologia estetyczna, czyli prosta droga do śnieżnobiałego uśmiechu

Wśród szerokiego spektrum usług z obszaru stomatologii estetyczno-profilaktycznej, ważną rolę w procesie uzyskania pięknego i zdrowego uśmiechu – pełni skaling. Metoda ta polega na usunięciu kamienia nazębnego, nagromadzonego pomiędzy szczelinami zębów. Osad ten może być przyczyną krwawienia dziąseł, sprzyjać rozwojowi chorób przyzębia i próchnicy oraz powodować nieprzyjemny zapach z ust. W kompleksowym usunięciu osadu z całej powierzchni zębów, pomaga piaskowanie, czyli zabieg wykorzystujący wysokociśnieniowy strumień mieszaniny piasku syntetycznego, wody i powietrza. Do wygładzenia zębów po wcześniejszych zabiegach, służy z kolei polishing, a więc precyzyjne wypolerowanie ich powierzchni przy pomocy specjalnej szczotki i pasty. W praktyce, przedstawione zabiegi często wykonuje się w pakiecie, a ostatnim elementem przed opuszczeniem dentystycznego fotela – jest wspomniana fluoryzacja, mająca na celu odbudowanie i wzmocnienie struktury zębów. Po serii takich zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, poprzedzonych zaleczeniem ewentualnych stanów chorobowych, można cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.