Licówki czy wybielanie zębów, na co lepiej się zdecydować?
Zawartość podstrony
Osoby poszukujące pięknego, białego uśmiechu, najczęściej trafiają na dwie alternatywy – wybielanie w gabinecie stomatologicznym albo licówki. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań? Na to pytanie odpowiemy w poniższym materiale.
Niezbędny czas
Podczas decydowania się na którąkolwiek z opcji, trzeba pamiętać, że w obu przypadkach potrzebny będzie czas – jeżeli o uśmiech chcemy zadbać z konkretnego powodu, np. ślubu, warto do stomatologa zgłosić się najlepiej kilka miesięcy wcześnie, by ustalić, co i kiedy zostanie zrobione. Licówki będą powstawały na kilku kolejnych wizytach, więc wymagają one czasu – zwłaszcza, jeżeli zdecydujemy się na licówki porcelanowe, natomiast wybielanie zębów to również konieczność stabilizowania się ich koloru czy konieczność przestrzegania przez jakiś czas białej diety, dlatego i w tym przypadku nie uda się wybielić odpowiednio zębów, jeżeli właściwa okazja odbywa się za kilka dni.
Kiedy warto zdecydować się na wybielanie?
Będzie to idealne rozwiązanie dla osób, które najczęściej wcześniej miały białe zęby, jednak z powodu różnorodnych barwników, pochodzących często z herbaty, kawy, wina, soków czy po prostu pożywienia, z roku na rok traciły one swój dawny blask i kolor.
Barwniki, które odkładają się między pryzmatami szkliwa czy w zębinie, są bardzo trudne do usunięcia podczas codziennej higieny jamy ustnej. Same pasty wybielające również pomagają najczęściej w ograniczonym zakresie, zwłaszcza że część z nich usuwa głównie te przebarwienia, które są na powierzchni, nie docierając głęboko w strukturę zębów. To jednak możliwe jest w przypadku wybielania w gabinecie stomatologicznym.
Efekty końcowe zależą jednak m.in. od tego, ile barwnika odłożyło się w naszych zębach, ale przede wszystkim od naturalnego koloru naszych zębów. Nie każdy może bowiem pochwalić się pięknym, naturalnym i białym uśmiechem, a zęby niektórych osób są z natury bardziej żółte od innych. W takich przypadkach wybielanie może dać bardziej ograniczone efekty, niż w przypadku innych pacjentów – należy o tym pamiętać, gdy usłyszymy od osób znajomych, że u nich konkretna metoda przyniosła spektakularne efekty. Zanim jednak zdecydujemy się na wybielanie, warto skonsultować się z naszym stomatologiem, czy doradza, czy odradza nam taką opcję – nie podejmujemy tej decyzji sami, skoro to on jest specjalistą.
Dodatkowo, po wybielaniu należy utrzymywać białą dietę, z czego trzeba zdawać sobie sprawę – herbata, kawa, wino czy soki nie będą dla nas odpowiednie przez przynajmniej 2 tygodnie, w innym wypadku będą miały one realny wpływ na pogorszenie efektu wybielania.
Kiedy watro zdecydować się na licówki?
Z założenia licówki są trwalszą i skuteczniejszą metodą, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na licówki wykonane z porcelany. Tańszą alternatywą są licówki kompozytowe, chociaż należy pamiętać, że jedne i drugie nakłada się jedynie na zęby przednie, maksymalnie do czwórki.
Licówki nakładane są na nasze naturalne zęby, dlatego, gdy dobierze się ich kolor, będą one wyglądały naturalnie i jednocześnie nasze zęby faktycznie będą białe, nawet jeżeli wcześniej wybielanie nie dało efektów, efekt został utracony czy naturalnie nasza kość zębowa ma mniej atrakcyjny dla nas kolor.
Licówki też idealnie będą przykrywać inne defekty naszych zębów – nie tylko przebarwienia, ale również ich nierówności, pęknięcia, nawet ukruszenia. Jeżeli nasze zęby posiadają też inne problemy, z którymi chcemy walczyć, licówki będą tutaj doskonałym rozwiązaniem.
Jednocześnie, jeżeli leczymy się u ortodonty, licówki należy z nim skonsultować, gdyż mogą okazać się one dla nas problematyczne.