Nietrzymanie moczu – jak pokonać wstyd

Nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet to poważny problem społeczny. Coraz szerzej promowane kampanie społeczne, a także kampanie reklamowe producentów mają na celu zwiększyć samoświadomość seniorów i polepszyć ich komfort życia. Oczywiście skutki są widzialne, jednak nadal zbyt mało. Dlatego ważna jest nasza otwartość na problem i gotowość pomocy.

Szacuje się, że osoby starsze, które zgłaszają problemy z inkontynencją zjawiają się u lekarza ok. 9 lat po wystąpieniu pierwszych problemów. Oznacza to, że wielu z nich w ogóle nigdy nie przyznaje się do kłopotów lekarzowi i je ukrywa.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn (http://tena.pl/mezczyzni/jak-zachowac-kontrole/cwiczenia) znacznie częściej jest ukrywane niż u kobiet. Mężczyznom trudniej przyznać się do tak krępującej dolegliwości, która pozbawia ich nie tylko męskości, lecz także kontroli nad niezwykle intymną i elementarną funkcją człowieka. Chociaż to ogromnie krępujące, kobiety chętniej sięgają po pomoc.

Problem powszechny – rozpowszechniajmy pomoc

Prawdą jest, że nietrzymanie moczu nie jest po prostu objawem starzenia się. To skutek wielu czynników, czasem jeden z objawów jakiejś choroby. Można nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet leczyć i powinno się to robić od wystąpienia pierwszych objawów. Wtedy są znacznie lepsze wyniki terapii. Nietrzymanie moczu leczy się czasem farmakologicznie, jednak czasem wystarczą ćwiczenia, suplementy i oczywiście – odpowiednia pielęgnacja.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Niezwykle ważne w leczeniu nietrzymania moczu są ćwiczenia, które wzmacniają kontrolę nad mięśniami dna miednicy, czyli mięśniami Kegla. Mężczyźni tożsame ćwiczenia mogą wykonywać zaciskając mięśnie odbytu. Kobiety natomiast powinny zaciskać mięśnie pochwy i odbytu na ok. 10 sekund i powtarzać ok. 20 razy. Wyrobione odpowiednio mięśnie zapobiegają opuszczaniu się narządów miednicy i nietrzymaniu moczu (związanego z wysiłkiem). Pomagają kontrolować pęcherz moczowy i zwieracze cewki moczowej. To pomaga w codziennym życiu, zwiększa jego komfort i daje ponowne panowanie nad własnym życiem, co jest niezbędne psychicznie każdemu.

Odwodnienie poważny problem

Osoby starsze zmagające się z nietrzymaniem moczu często piją zbyt mało, albo w ogóle ograniczają prawie do zera spożywane napoje. Robią to, gdyż boją się kolejnej utraty kontroli nad własnym ciałem, co przysparza nie tylko problemów higienicznych, lecz także napawa wstydem przed społeczeństwem.

Niestety brak odpowiedniego napojenia organizmu prowadzić może do odwodnienia, które jest niezwykle groźne w wieku podeszłym. Dlatego kolejnym krokiem ku lepszemu życiu jest odpowiednia dieta i dużo spożywanych płynów. Na lęk przed wypróżnieniem niekontrolowanym najlepszym lekarstwem jest odpowiednio dobrane pieluchomajtki lub pieluchy – w zależności od intensywności dolegliwości.

Pieluchy dla dorosłych wcale nie oznaczają wielkich pieluch, których noszenie jest niekomfortowe. Takie pieluchy są używane dla osób ciężko chorych, najczęściej już niewstających z łóżka i wypróżniających się wyłącznie w pieluchę. Osoby sprawne ruchowo mogą skorzystać z wielu innych, dopasowanych do potrzeb produktów, które umożliwią mu dalsze funkcjonowanie w społeczeństwie, komfort psychiczny i higienę.