Naturalne farbowanie włosów
Wśród niektórych kobiet panuje przekonanie, że farbowanie włosów niszczy je, osłabia i powoduje wypadanie. Jest to nieprawda, o ile używamy farb odpowiedniej jakości, które nie tylko nadają włosom ładny kolor, ale także je odżywiają i wzmacniają. Wśród środków do farbowania włosów, można spotkać bardzo duży wybór środków, od naturalnych, pochodzenia roślinnego preparatów do koloryzacji, po coraz bezpieczniejsze i doskonalsze farby chemiczne.
Preparaty roślinne do przygotowywania płukanek
- najdelikatniejsze, łagodne płukanki roślinne, są szczególnie polecane zwolennikom naturalnych kosmetyków
- przygotowywane samodzielnie w domu z naparów z rumianku do płukania włosów w celu ich rozjaśnienia i pielęgnacji
- napar z wywaru łupiny z orzecha włoskiego lub z kory dębu służy do przyciemniania i pielęgnacji włosów.
Działanie pielęgnujące tych płukanek polega na poprawianiu struktury włosa, zapobiegają ich wypadaniu i wzmacnianiu cebulek włosowych. Wyciągi z tych ziół również oczyszczają skórę głowy oraz usuwają łupież. Pomocne są w leczeniu łuszczycy – przypadku łojotokowego zapalenia skóry oraz łuszczycy skóry głowy, te ziołowe płukanki mają również działanie oczyszczające.
Naturalne barwniki do włosów
W przypadku gdy ktoś preferuje naturalną koloryzację, albo jest uczulony na środki chemiczne, może sięgnąć po ziołowe preparat barwiące. W zielarniach oraz drogeriach jest wiele mieszanek ziołowych, których głównym składnikiem jest henna, czyli sproszkowane liście rośliny Lawsonia inermis.
Jeżeli przy pielęgnacji domowej połączymy hennę z innymi składnikami, takimi jak liść orzecha, kora dębu, rumianek, to możemy uzyskać nie tylko wymarzony kolor włosów ale także pogłębienie, odświeżenie i odżywienie naturalnego odcienia włosów.
Henna i basma zawarta jest też w kremach i odżywkach koloryzujących do włosów. Należy pamiętać, że na włosy kolorowane henną nie wolno nakładać chemicznych preparatów koloryzujących.
Farbowanie włosów ze specjalną ochroną
W sklepach dostępne są gotowe, łatwe w użyciu kremy i maseczki koloryzujące do samodzielnego farbowania w domu, różnych znanych i renomowanych firm. W ich składzie zawarte są substancje zabezpieczające przed zniszczeniem włosów. Są sprzedawane w postaci zestawów, w których skład wchodzą wszystkie niezbędne składniki. Krem koloryzujący i utleniacz są przeznaczone do przygotowywania mieszanki. Preparat rozprowadza się na suchych włosach. W opakowaniu jest bardzo dokładna instrukcja przeprowadzenia koloryzacji wraz z rękawiczkami ochronnymi. Należy przestrzegać opisanych zasad koloryzacji i czasu jej prowadzenia. Po spłukaniu preparatu, można umyć je szamponem zamykają cym łuski włosa i nałożyć specjalny balsam, odżywkę zawartą w zestawie,. Włosy są po wysuszeniu piękne i lśniące.
Zasady stosowania farb do włosów
Zawarte na etykiecie preparatu do koloryzacji należy zawsze bardzo dokładnie czytać, o można w ten sposób sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na składniki preparatu (należy przed użyciem na włosy nałożyć preparat na skórę przedramienia). Ponadto poszczególne preparaty, różnych firm mogą się różnić między sobą.
Ważne:
Aby kolor ładnie i równo się utrwalił, w ciągu 48 godzin od ufarbowania nie należy wychodzić na słońce bez okrycia głowy, np. kapelusza, nie należy kąpać się w morskiej wodzie, basenie z chlorowaną wodą.
Pielęgnowanie farbowanych włosów
Jeżeli włosy są przez wiele lat farbowane, mogą być suche i zniszczone, nie mają połysku, mają skłonność do plątania się i kłopotów z rozczesywaniem.
Jak temu zaradzić?
– Używać specjalnego szamponu z filtrem UV i odżywki i maski- kremy regenerujące do włosów farbowanych.
– Wybierać produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów farbowanych, powinny zawierać substancje regenerujące włosy np. pantenol, witaminy, keratynę, proteiny, wyciągi z roślin np. rumianek, aloes, pokrzywa, jojoba, żeń-szeń, brzoza itp.
Powinny też zawierać składniki podtrzymujące kolor, mieć filtry chroniące przed promieniowaniem słonecznym, które zmienia bardzo mocno kolor włosów.