Jak ukryć łysinę? Zagęszczacz do włosów

Łysienie to w Polsce duży problem – dotyczy aż 40% mężczyzn przed 30. rokiem życia i ma duży wpływ na pewność siebie i samopoczucie. Dowiedz się jak radzić sobie z tym problemem.

Sposoby na ukrycie łysiny

Kompleksy związane z wyglądem często przekładają się na znacznie mniejszą pewność siebie i o wiele gorsze samopoczucie. Ich przyczyną może być m.in. nadmierne wypadanie włosów i przedwczesne łysienie – problem, który dotyczy około 40 % polskich mężczyzn przed 30. rokiem życia i około 60% po 50. roku życia. Czynniki wywołujące tę przypadłość mają najczęściej podłoże genetyczne. Inne przyczyny to także stres i nieodpowiednia dieta. Na szczęście, na rynku istnieją metody, które stanowią doskonałe rozwiązanie tego problemu. Jednym z najskuteczniejszych jest mikropigmentacja skóry głowy. Co wyróżnia ją na tle innych sposobów na ukrycie łysiny? Poznaj wszystkie metody tuszowanie tego problemu. 

Odpowiednia fryzura

Przy problemie, jakim jest łysienie bardzo ważna jest odpowiednia fryzura, która zatuszuje wszelkie przerzedzenia. Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem byłoby ogolenie wszystkich włosów. Panowie, którzy jednak nie są zainteresowani tym rozwiązaniem, chcący zachować dłuższe włosy, oraz tacy, którzy zmagają się jedynie z problemem, jakim są zakola, mogą pomyśleć o odpowiednim cięciu. Dobry fryzjer jest w stanie prawidłowo obciąć włosy, nadać fryzurze odpowiedni kształt oraz podać wszelkie instrukcje dotyczące jej modelowania, stylizacji i pielęgnacji. 

Pierwsza zasada to przede wszystkim odpowiednia długość włosów. Im dłuższe włosy, tym bardziej będą one robiły wrażenie rzadszych. Długie włosy są też cięższe, przez co fryzura traci na swojej objętości i jeszcze bardziej uwypuklają się wszelkie prześwity. Tego rodzaju efektów można uniknąć, dzięki krótkiemu cięciu. Wyjątkiem w długości może być jedynie grzywka, które może być zaczesana na czoło, na bok, bądź krótko przystrzępiona. Rozwiązaniem mogą być także wycieniowane boki lub włosy zaczesane do tyłu. 

Zagęszczacz do włosów

Jeszcze innym rozwiązaniem są kosmetyki tuszujące przerzedzenia – tzw. zagęszczacze do włosów w postaci pudru. Produkty tego rodzaju zawierają specjalne mikrowłókna, które dzięki przyciąganiu elektrostatycznemu przyczepiają się do włosów. Ich podstawowym celem jest optyczne zagęszczenie włosów oraz redukcja prześwitów. Kosmetyki dobrej jakości mają w swoim składzie emolienty, które chronią skórę przed przesuszeniem i bardzo dobrze ją nawilżają. Zawierają też naturalne wyciągi roślinne i w pełni bezpieczne dla zdrowia barwniki. 

Zalety kosmetyków maskujących łysinę to przede wszystkim natychmiastowy efekt oraz szybki i prosty sposób aplikacji produktu. Na rynku są dostępne produkty w szerokiej palecie kolorystycznej, co umożliwia, jak najlepsze dopasowanie się do odcienia włosów. Nie należy się też obawiać braku trwałości takich zagęszczaczy, gdyż wykazują one odporność na działanie takich czynników zewnętrznych jak wiatr czy deszcz oraz nie pozostawiają żadnych śladów na skórze. 

Przeszczep włosów

Innym sposobem na ukrycie łysiny jest przeszczep włosów, polegający na pobraniu z tyłu głowy pojedynczych zespołów mieszkowych, którymi uzupełnia się łysiejące miejsca. Niestety, nie każdy pacjent może zakwalifikować się do tego rodzaju zabiegu. Poddanie się jemu wymaga konsultacji u specjalisty, który dokładnie oceni możliwości wykonania przeszczepu. Jeśli np. łysienie jest zbyt zaawansowane, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jest zbyt mało materiału do pobrania. Ponadto ograniczeniu podlega gęstość wszczepianych włosów. Chirurg wszczepiając włosy, nie może ich przeszczepiać zbyt blisko. Otóż podczas wszczepiania korzenia włosa pojawia się mała ranka, która ma określoną powierzchnię i w którą nie można wszczepić kolejnego włosa. W efekcie uzyskanie gęstej czupryny jest w zasadzie rzeczą niemożliwą. 

Mikropigmentacja skóry głowy 

Prawdziwą rewolucją na rynku w kwestii tuszowania łysiny jest mikropigmentacja skóry głowy. Zabieg ten polega na tuszowaniu obszarów dotkniętych łysieniem za pomocą specjalnego pigmentu, który jest wprowadzany pod skórę. Głowa jest pokrywana drobnymi punkcikami imitującymi cebulki włosów i w  ten sposób uzyskuje się efekt krótko przystrzyżonej fryzury. Pigmenty stosowane przy mikropigmentacji są testowane dermatologicznie i mają różne odcienie, co umożliwia ich precyzyjne dobranie do naturalnego koloru włosów pacjenta. Zdecydowaną zaletą zabiegu jest także to, że można go wykonać niezależnie od stopnia zaawansowania łysienia. Zarówno wtedy, kiedy pojawiają się delikatne zakola, jak i w przypadkach łysienia androgenowego, plackowatego czy bliznowaciejącego. Zabieg jest także o wiele mniej inwazyjny niż przeszczep włosów i co ważne, może on również znaleźć zastosowanie u kobiet, które chciałyby uzyskać efekt gęstszych długich włosów. 

Mikropigmentacja medyczna Micro Hair to jeden z zabiegów dostępnych w ofercie łódzkiej Kliniki Urody Dermed profesora Andrzeja Kaszuby.