Jaskra, a zaćma – poznaj różnice i dowiedz się, w jaki sposób leczy się obie choroby.
Zawartość podstrony
- 1 Co to jest jaskra i zaćma?
- 2 Jakie są konsekwencje nieleczonej zaćmy i jaskry?
- 3 W jaki sposób leczy się zaćmę i jaskrę?
- 4 Zaćma i jaskra jednocześnie – jedna operacja – czy to możliwe?
- 5 Zaćma i jaskra leczenie operacyjne – jak postępować po zabiegu?
- 6 Zaćma i jaskra – czy operacja jest bezpieczna?
- 7 Operacja zaćmy – gdzie wykonać?
Różnic pomiędzy jaskrą a zaćmą jest zdecydowanie więcej niż podobieństw, lecz nie wiedzieć czemu obie choroby często są ze sobą mylone. Postaramy się wyjaśnić, kiedy możemy podejrzewać, że występują u nas początki jaskry oraz zaćmy, a także, w jaki sposób przebiega leczenie obu schorzeń.
Co to jest jaskra i zaćma?
Zaćma zwana inaczej kataraktą to schorzenie, które polega na zmętnieniu soczewki oka, które następuje najczęściej w wieku starczym – po 60 roku życia. Do najczęściej występujących objawów zaćmy zaliczamy:
- – pogorszenie pola widzenia, tzw. widzenie jak za mgłą,
- – problemy z oszacowaniem odległości,
- – szybkie zmęczenie oczu, najczęściej wieczorem, przy intensywnym świetle,
- – podwójne widzenie przedmiotów,
- – problemy z poruszaniem się po zmroku oraz z prowadzeniem samochodu po zmroku.
Mitem jest, że na zaćmę choruje jedynie seniorzy. Zdarza się, że kataraktę diagnozuje się nawet u niemowląt (zaćma wrodzona), w takim przypadku zmętnieniu soczewki towarzyszy zez lub oczopląs. Zaćma bywa także następstwem nieleczonej cukrzycy lub właśnie jaskry.
Jaskra to choroba związana jest ze zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki oka, które może wywoływać takie objawy jak:
- – pogorszenie ostrości widzenia,
- – widzenie kolorowych kręgów wokół źródeł światła,
- – ból gałek ocznych,
- – ból głowy,
- – nudności i wymioty.
Wykluczając jaskrę wrodzoną, możemy oszacować, że w grupie ryzyka zachorowalności na jaskrę są osoby po 60 roku życia, osoby cierpiące na migreny, a także zmagające się ze zbyt wysokim lub ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym. Nie bez znaczenia ma także obciążenie genetyczne, wpływ papierosów, a także cukrzyca typu 2.
Jakie są konsekwencje nieleczonej zaćmy i jaskry?
Oba schorzenia można i trzeba leczyć, najlepiej już po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Nieleczona zaćma i jaskra mogą spowodować całkowitą utratę wzroku.
W jaki sposób leczy się zaćmę i jaskrę?
W przypadku jaskry istnieje możliwość wdrożenia leczenia farmakologicznego, czego nie stosuje się po zdiagnozowaniu zaćmy. Bez względu na to czy występuje u Ciebie jaskra, czy zaćma, możesz poddać się operacji, która pomoże odzyskać komfort widzenia. Oba zabiegi polegają na zastosowaniu sztucznych soczewek, które skorygują wzrok – w przypadku zaćmy usuną zmętnienie, a osobom z jaskrą przywrócą prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Zaćma i jaskra jednocześnie – jedna operacja – czy to możliwe?
Zdarza się, że u pacjentów zdiagnozowana jest zaćma i jaskra. Zazwyczaj powodem wystąpienia obu chorób jest wiek, lecz zdarza się, że wynikiem nieleczonej zaćmy jest właśnie jaskra. Na szczęście tacy pacjenci mogą wyleczyć obie przypadłości za pomocą jednej operacji, którą nazywamy fakotrabekulektomią.
Fakotrabekulektomia polega na przeprowadzaniu podczas jednej operacji dwóch zabiegów: fakoemulsyfikacji i trabekulektomii, które usuwają jaskrę i zaćmę. Fakoemulsyfikacja to zabieg usunięcia zmętniałej soczewki, a w jej miejsce umieszczenie sztucznej, indywidualnie dobranej do pacjenta. Natomiast trabekulektomia jest zabiegiem, mającym na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego powodującego jaskrę poprzez wytworzenie nowej drogi odpływu cieczy wodnistej z przedniej komory oka.
Zaćma i jaskra leczenie operacyjne – jak postępować po zabiegu?
Po operacji usunięcia zaćmy, a także jaskry można w tym samym dniu opuścić klinikę, oczywiście należy pamiętać, że po operacji nie wolno prowadzić samochodu. Przez miesiąc po zabiegu należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, noszenia ciężkich przedmiotów, a także obciążenia wzroku. Konieczne po zabiegu są dalsze wizyty kontrolne w klinice, a także aplikacja kropel, które pozwolą szybciej zregenerować wzrok.
Zaćma i jaskra – czy operacja jest bezpieczna?
Kwalifikację do usunięcia zaćmy oraz jaskry otrzymuje się po wykonaniu szeregu badań. Doświadczeni lekarze zaznaczają, że zabiegi są całkowicie bezpieczne także dla osób w podeszłym wieku. Często zaliczamy je do operacji ratujących wzrok seniora – czego przyczyną jest zbyt późne podjęcie decyzji o zabiegu lub zbyt późna diagnoza.
Operacja zaćmy – gdzie wykonać?
Niewiele osób wie, że operacja zaćmy to zabieg refundowany przez NFZ można wykonać poza granicami naszego kraju w ramach ustawy transgenicznej. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć długiego oczekiwania na termin operacji oraz kosztów związanych z operacją bez refundacji. W Czeskim Cieszynie od wielu lat, pacjenci z Polski mogą korzystać z zabiegów usuwania zaćmy w placówce „Klinika Tesin Medic Clinic”. Warto wspomnieć, że pracują tu wysoko wykwalifikowani lekarze z Polski, a wszelkie formalności załatwiane są w języku polskim.