Jaskra. Wrocław zachęca, by sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka
Zawartość podstrony
Jaskra rozwija się bardzo powoli i bezboleśnie, co sprawia, że pacjenci często nie zdają sobie sprawy z postępującej choroby. Tymczasem, by uniknąć najgroźniejszych skutków schorzenia, kluczowa jest odpowiednio wczesna diagnoza. Jak rozpoznać podstępną chorobę, jaką jest jaskra? Wrocław to siedziba kliniki, która przekonuje, że warto najpierw ocenić, czy jest się w grupie ryzyka. Jeśli tak, należy zwracać uwagę na konkretne symptomy.
Objawy jaskry trudno zauważyć
Jaskra to choroba oczu, która jest główną przyczyną ślepoty na całym świecie. Przyczyną utraty wzroku jest ciśnienie wewnątrzgałkowe, które przez lata nieprawidłowo wzrasta i uszkadza kolejne nerwy wzrokowe, odcinając dopływ krwi do siatkówki oka. Pacjenci stopniowo odbierają przez to coraz mniej bodźców wzrokowych, aż do momentu, gdy przystają widzieć całkowicie.
Proces ten przebiega jednak na tyle powoli, że trudno jest zauważyć rozwijającą się chorobę. Pacjenci trafiają do okulisty zazwyczaj dopiero wtedy, gdy strata widzenia jest już znacząca, a wtedy jest już za późno, by powstrzymać jaskrę i uratować wzrok. Jak więc uchronić się przed ślepotą?
Jaskra. Wrocław radzi: najpierw oceń ryzyko
Według ekspertów z Wrocławskiego Centrum Okulistycznego, warto sprawdzić, czy jest się w tzw. grupie ryzyka, czyli czy daną osobę dotyczą okoliczności sprzyjające rozwinięciu się jaskry.
Do czynników ryzyka zaliczamy:
- Wiek powyżej 40 lat.
- Występowanie jaskry w najbliższej rodzinie (u rodziców lub rodzeństwa).
- Nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze.
- Podwyższony poziom cholesterolu.
- Retinopatia cukrzycowa.
- Częste bóle głowy lub występowanie migreny.
- Zaburzenia krążenia (czego objawem mogą być np. stale zimne ręce i stopy).
- Palenie tytoniu.
- Krótkowzroczność i nadwzroczność.
- Choroby lub urazy gałki ocznej.
- Stres.
- Leczenie kortykosteroidami.
- Długotrwałe stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.
Jak ocenić swoją sytuację? Przyjmuje się, że Pacjent jest w grupie ryzyka, jeśli zauważa u siebie co najmniej 3 z powyższej listy czynników. Warto jednak zwrócić uwagę, że na część z nich (np. na palenie papierosów) może mieć wpływ.
Jaskra – objawy
Będąc w grupie ryzyka, należy być bardziej czujnym i zwracać szczególną uwagę na symptomy, które w normalnych okolicznościach nie wzbudzałyby niepokoju. Objawy jaskry mogą się różnić w zależności od typu choroby, ale co do zasady, należy skonsultować się z lekarzem jeśli chory zauważa:
- nieznaczne pogorszenie widzenia,
- łzawienie,
- wrażliwość na światło,
- bóle głowy,
- zaczerwienienie oka,
- nudności.
Do objawów sygnalizujących, że choroba jest już w zaawansowanym stadium należy doliczyć:
- nagłe pogorszenie widzenia i pola widzenia,
- wymioty,
- koła tęczowe wokół źródeł światła,
- nagłe powiększenie gałki ocznej.
Leczenie jaskry – Wrocław
Jeśli obawiasz się, że jesteś w grupie ryzyka, lub martwisz się o wzrok bliskiej sobie osoby, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Wybierz doświadczonych specjalistów i klinikę, która wykorzystuje w diagnostyce najnowocześniejszy sprzęt. Jedną z nich jest Wrocławskie Centrum Okulistyczne, które od lat pomaga pacjentom w walce z jaskrą, dobierając odpowiednie krople i tabletki, a w trudnych przypadkach wykonując chirurgiczne i laserowe zabiegi przeciwjaskrowe.