Przyczyny i objawy zaćmy. Na co uważać?

Zaćma to choroba dotykająca najczęściej osoby, które ukończyły już 55. rok życia. Może ona również pojawiać się u młodszych pacjentów, choć najczęściej jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Sprawdź, jakie są przyczyny oraz objawy powstawania zaćmy.

Zaćma u osób starszych

W przypadku osób seniorów, zaćma ma podłoże naturalnego procesu starzenia się organizmu. Niestety, w takiej sytuacji musimy liczyć się z możliwością powstania zaćmy, nawet przy bardzo zdrowym trybie życia. Wraz z upływającymi latami, zdarzają się zmiany w metabolizmie naszego organizmu, jak również zaburzona zostaje równowaga osmotyczna czy biochemiczna. 

Wszystkie te czynniki nie pozostają bez wpływu na soczewkę naszego oka. W przypadku zdrowej osoby, soczewka skupia promienie światła na siatkówce tworząc przy tym wyraźny obraz otaczającej nas rzeczywistości.

Jednak u osób starszych, soczewka może wykazywać oznaki mętnienia i utraty elastyczności. Wówczas do oka dociera mniejsza ilość światła, co wprost prowadzi do pogorszenia wzroku. Osoby, u których zaćma dopiero się zaczyna, mogą odczuwać pogorszenie widzenia. Widziany obraz jest coraz mniej wyraźny, czasem zamglony lub rozmazany.

Zaćma u młodszych pacjentów

W przypadku młodych osób, przyczyn zaćmy należy szukać w czynnikach zewnętrznych, takich jak praca w szkodliwych dla zdrowia warunkach (np. przy chemikaliach). Zaćma powstaje także w wyniku chorób przewlekłych (zwłaszcza cukrzycy) lub z powodu urazów lub stanów zapalnych oczu. Warto także wiedzieć, że istnieje zaćma wrodzona, choć choroba ta występuje stosunkowo rzadko.

Podobnie jak w przypadku osób starszych, objawy zaćmy u młodszych pacjentów to pogorszenie wzroku. Osoby te także skarżą się na zamglony lub rozmazany obraz, co oczywiście pogarsza jakość życia.

Jak pozbyć się zaćmy?

Powstaniu zaćmy niestety nie można w żaden sposób zapobiec w stu procentach. Choć w internecie bez trudu można znaleźć specyfiki reklamowane jako zapobiegające zaćmie, to w rzeczywistości nie są one w stanie nas ochronić przed tą chorobą. Co zatem można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się zaćmy?

Najważniejsza jest profilaktyka i częste badania wzroku. Po 55. roku życia warto regularnie odwiedzać specjalistę, aby zbadał nasz wzrok. Zaleca się, by nie robić tego rzadziej, niż raz na 6 miesięcy. Co jednak w przypadku, gdy zaćma już się u nas pojawi?

Wówczas najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie tej choroby jest operacja zaćmy. Jedną z klinik specjalizujących się w leczeniu zaćmy z refundacją NFZ jest Provisus. Klinika ta skupia wokół siebie wybitnych fachowców, którzy pomogli już setkom pacjentów. Jeżeli i Ty zmagasz się z problemami ze wzrokiem, już teraz odwiedź stronę zacma-nfz.pl i skorzystaj z porady fachowców.