Jakie są warunki ubezpieczenia zdrowotnego w UK?
Zawartość podstrony
Wybierasz się na Wyspy i nie wiesz, jak działa brytyjska służba zdrowia? Martwisz, co się stanie w razie wypadku? Bez względu na to, czy jedziesz na krótko, czy na dłużej, bardzo możliwe jest, że będzie Ci potrzebna opieka medyczna. Warto być świadomym, co Cię czeka po przyjeździe, bo nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć. Poniżej objaśniamy, komu przysługuje opieka zdrowotna w Wielkiej Brytanii.
Wybierasz się na Wyspy i nie wiesz, jak działa brytyjska służba zdrowia? Martwisz, co się stanie w razie wypadku? Bez względu na to, czy jedziesz na krótko, czy na dłużej, bardzo możliwe jest, że będzie Ci potrzebna opieka medyczna. Warto być świadomym, co Cię czeka po przyjeździe, bo nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć. Poniżej objaśniamy, komu przysługuje opieka zdrowotna w Wielkiej Brytanii.
Kto może skorzystać z opieki medycznej?
Odpowiednikiem polskiego NFZ jest NHS (National Health System). Może z niej skorzystać każdy, kto potrzebuje pomocy oraz w celu ratowania zdrowia i życia bez względu na długość pobytu.
Co się dzieje, jeśli ktoś jest w UK tymczasowo albo obecnie nie pracuje i nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego? To również zostało przewidziane i dlatego jest kilka przypadków, w których można skorzystać ze służby zdrowia:
- potrzeba pomocy lekarza pierwszego kontaktu (GP),
- nagły wypadek i konieczność hospitalizacji,
- leczenie chorób zakaźnych i przenoszonych drogą płciową,
- konieczne leczenie psychologiczne lub psychiatryczne,
- korzystanie z usług z zakresu planowania rodzinnego (wyłączając przerwanie ciąży i leczenie bezpłodności).
Kogo obejmuje ubezpieczenie?
Każda osoba mieszkająca i pracująca w UK lub posiadająca własny biznes jest objęta państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Składki są opłacane przez pracodawcę z naszej pensji. Osoby niezatrudnione, które mieszkały w kraju legalnie przez ostatnie 12 miesięcy, również mają prawo do bezpłatnej opieki. Dotyczy to także dzieci, małżonków i partnerów osób pracujących w UK.
Należy pamiętać, że osoby po utracie pracy w UK nieposiadające ubezpieczenia nadal mogą korzystać z badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych, jednak bardzo możliwe, że będą musiały za te usługi zapłacić. Z tego względu warto przed wyjazdem zaaplikować o kartę EKUZ (po angielsku EHIC), która udowadnia, że mamy aktualne ubezpieczenie zdrowotne w naszym rodzimym kraju. Karta ta jednak upoważnia nas do opieki medycznej tylko w razie konieczności i nie daje dostępu do prywatnej opieki specjalistycznej. W przypadku dłuższego pobytu warto także rozważyć dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w UK obejmujące wypadku, chorobę oraz utratę pracy np. takie z oferty polskiego brokera Pol-Plan: https://www.polplan.co.uk/indywidualne/zdrowie-i-życie/ubezpieczenie-wypadkowe-chorobowe-i-od-utraty-pracy/
Co jest wliczone w ubezpieczenie zdrowotne w UK?
Obejmuje ono leczenie szpitalne i specjalistyczne, w tym badania diagnostyczne i konsultacje ze specjalistami.
Aby móc korzystać z usług lekarza rodzinnego (GP) należy zarejestrować się w najbliższej przychodni. Trzeba najpierw sprawdzić, czy jesteśmy na jej wykazie i czy nas przyjmie, co zależy od ilości pacjentów, którzy są już w niej zapisani. Po zarejestrowaniu się do przychodni zostanie nam przydzielony konkretny lekarz. Do rejestracji potrzebne będą:
- dowód tożsamości,
- dokument potwierdzający miejsce zamieszkania (rachunek, list z banku lub umowa najmu),
- wypełnienie ankiety na temat naszego zdrowia i najbliższej rodziny, aby sprawdzić możliwość chorób dziedzicznych,
- wypełnienie formularza GSM1, zawierającego nasze dane i dającego możliwość zgłoszenia się do honorowych dawców krwi i jako dawca organów.
Zazwyczaj dostaniemy potwierdzenie w formie listu, zapraszające nas na pierwszą wizytę w celu badania ogólnego, w czasie którego zostanie przeprowadzony wywiad, pobrana krew i będziemy musieli oddać próbkę moczu. Na wizytę do lekarza można umówić się zaraz po badaniach wstępnych.
Należy pamiętać również, że w UK są 3 typy wizyt lekarskich:
- appointment – w razie niezbyt pilnej wizyty czas oczekiwania wynosi około tygodnia, ale w niektórych przychodniach może to być nawet miesiąc,
- daily appointment – jest to wizyta w przypadku czegoś poważniejszego, jak choroba, z którą sobie nie radzimy. Na taką wizytę można umówić się tego samego dnia dzwoniąc do przychodni. Najlepiej jest to zrobić w jak najwcześniejszych godzinach, ponieważ linia często jest zajęta przez innych pacjentów,
- emergency appointment – wizyta w razie nagłego wypadku, gdy szybko potrzebujemy pomocy lekarza. Zajmie się nami tak zwany “duty doctor”, który ma akurat dyżur. Jeśli nie ma już wolnych miejsc, zostaniemy odesłani do Walk-In Centre, czyli przychodni dla tych, którzy nie mogli się zobaczyć ze swoim lekarzem. Możliwe jest także, że będziemy musieli udać się na pogotowie, czyli w Wielkiej Brytanii Accidents and Emergencies (A&E) znajdujących się przy szpitalach. Nie oznacza to jednak, że zostaniemy przyjęci od razu – w administracji dowiemy się, ile będziemy czekać, a pielęgniarka po zbadaniu nas powie, czy wymagamy pomocy lekarskiej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie National Health Service (NHS).