Choroby przewlekłe – jakie ubezpieczenie wybrać przed wyjazdem za granicę?

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby cierpiące na choroby przewlekłe unikały dalszych wycieczek w obawie o zdrowie. Teraz pojawia się coraz więcej ofert, które dbają również o ich potrzeby.

Choroby przewlekłe – da się ubezpieczyć?

Ci, którzy z poważnym schorzeniem żyją od lat, mogą nawet zapomnieć o nim powiedzieć w momencie wykupowania polisy. Później, gdy coś idzie nie tak podczas wyjazdu, okazuje się czasem, że ubezpieczenie nie zostanie wypłacone. Niekiedy po wczytaniu się w umowę, podróżny znajduje zapis wyjaśniający wprost, że przy konkretnej chorobie przewlekłej ubezpieczenie nie obowiązuje. Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne – sprawdź, których zwrotów warto szukać w polisach i na co zwracać uwagę.

W tym konkretnym przypadku lepiej nie polegać wyłącznie na rekomendacji doradcy ubezpieczeniowego. Natura konkretnych chorób jest najlepiej znana tym, którzy na nie chorują. Agent może nie wiedzieć, że z jednym rodzajem cukrzycy czy wirusowego zapalenia wątroby można bez obaw jechać na wakacje, a przy innym może wystąpić szybkie pogorszenie się stanu i potrzeba hospitalizacji. Dlatego chorzy powinni raczej wykazywać się zasadą ograniczonego zaufania i samodzielnie sprawdzać, na którą konkretnie chorobę przewlekłą obowiązuje ubezpieczenie i jakie działania obejmuje w razie problemów ze zdrowiem.

Odpowiednie ubezpieczenie przy chorobach przewlekłych

Istnieją różne mity dotyczące chorób przewlekłych. Największym jest to, czym właściwie są. Chodzi bowiem nie tylko o bezpośrednio zagrażające życiu nowotwory, ale też tak popularne przypadłości jak:

1. cukrzyca

2. astma

3. nadciśnienie

4. alergie

5. osteoporoza

6. choroby układu krążenia

Przy wykupowaniu polisy z myślą o ochronie przed takim schorzeniem warto postawić na szczerość. Ubezpieczyciel ma prawo sprawdzić, od kiedy pacjent choruje na daną przypadłość. Jeśli okaże się, że od dawna i zataił informacje o stanie zdrowia w momencie wykupu ubezpieczenia od chorób przewlekłych, może nie dostać pieniędzy.

Pamiętaj też o dodatkowych warunkach polis. Często pieniądze się nie należą, jeśli do urazu czy szkody doszło pod wpływem alkoholu. Innym wykluczeniem są silne leki zaburzające świadomość. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, które przyjmują na co dzień np. morfinę na złagodzenie bólu. Lepiej z wyprzedzeniem upewnić się, czy przyjmowanie opiatu nie będzie przyczyną odmowy wypłaty ubezpieczenia przy chorobach przewlekłych.

Ubezpieczenie chorób przewlekływ w czasie wyjazdów zagranicznych to nowa oferta ubezpieczycieli. Sprawdź możliwości.

Zasada ograniczonego zaufania

Każdy chory ma własne standardy i potrzeby. Każdy wie też najlepiej, jakie ryzyko wiąże się z jechaniem w podróż. Warto sprawdzać więc nie tylko, czy ubezpieczenie obejmuje chorobę przewlekłą, ale też jakie są dodatkowe usługi. Na przykład niektóre pakiety oferują transport do kraju pochodzenia, co jest przydatne w przypadku chorób, których atak uniemożliwia samodzielne kierowanie pojazdem. Inne stany to konieczność nagłej zmiany diety czy przyjmowania drogich leków – warto wiedzieć, czy polisa oferuje przynajmniej częściową refundację.