Jak wybrać prywatne ubezpieczenie medyczne?

Dostęp do prywatnej opieki medycznej jest obecnie przywilejem dla każdego. To także niedroga alternatywa dla niewydolnej często publicznej służby zdrowia, brak kolejek do lekarzy specjalistów czy szeroki pakiet badań dostępnych od ręki. Kluczowy jest jedna wybór odpowiedniej polisy zdrowotnej.

Aby cieszyć się posiadaniem prywatnego ubezpieczenia na zdrowie nie wystarczy kierować się wyłącznie ceną. Chociaż najtańsze produkty tego typu kosztują miesięcznie poniżej 50 zł, to może się okazać, że nie spełniają swojej funkcji w potrzebie.

Zakres ochrony – sprawdź przed zakupem polisy medycznej

Zanim zdecydujemy się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne warto przyjrzeć się takiej polisie bliżej. Zazwyczaj jest ona sprzedawana w gotowym pakiecie, a ten z kolei występuje w dwóch wariantach – podstawowym i rozszerzonym.

Polisy zdrowotne w wariancie podstawowym kosztują przeważnie od 40 do 100 zł. Za wariant rozszerzony trzeba zapłacić więcej – najczęściej od 100 zł do 250 zł miesięcznie, choć zdarzają się polisy znacznie bardziej kosztowne.

Cena za dany pakiet zależy przede wszystkim od liczby zdarzeń. W wariancie podstawowym możemy spotkać się z gotowym pakietem lekarzy specjalistów (od 10 do ponad 50 w zależności od oferty) obejmującym m.in. alergologa, chirurga, endokrynologa, ginekologa, internistę, kardiologa, laryngologa, neurologa, okulistę, ortopedę, pediatrę, reumatologa i urologa. W zestawie jest też pakiet badań medycznych (do 30 do nawet 200) obejmujący: cholesterol, cytologię ginekologiczną, EKG, mammografię, morfologię, RTG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową. Oprócz tego wariant podstawowy zawiera szczepienia, wizyty domowe, rehabilitację i assistance medyczny.

Praktycznie ten sam zakres ochrony dotyczy wariantu rozszerzonego, ale z jakiego powodu za polisę zdrowotną mamy zapłacić 2-3 razy więcej? Różnica polega na liczbie dostępnych lekarzy (od 25 do 65 i więcej) oraz badań medycznych (od 100 do nawet 478). Szczepienia obejmują nie tylko grypę, jak w wariancie podstawowym, ale także inne przypadki, np.:

Także inne zdarzenia, jak wizyty domowe, mogą być dostępne w szerszym zakresie lub bez limitów. Podobnie jest z rehabilitacją czy assistance medycznym.

Dostępność usług medycznych w miejscu zamieszkania

Decydując się na konkretną polisę zdrowotną warto sprawdzić wcześniej gdzie realizowane są usługi medyczne. Najlepiej wybrać taką polisę, która współpracuje z jak największą liczbą prywatnych placówek medycznych typu Luxmed, Polmed, Enelmed i innymi.

Wybierając między różnymi towarzystwami typu AXA, Compensa, InterRisk, Inter Polska, Prevoir, Sinal Iduna czy TU Zdrowie warto zwrócić uwagę także na konkretny produkt – ten droższy (wariant rozszerzony) to również większy zasięg możliwości skorzystania z pomocy w ramach ubezpieczenia.

PAMIĘTAJ!

Prywatne ubezpieczenie medyczne działa na terenie Polski. Jeśli chcemy skorzystać z usług zagranicznych placówek, trzeba liczyć się z finansowaniem z własnej kieszeni, chyba że posiadamy polisę na życie lub turystyczną i doznaliśmy wypadku w trakcie wypoczynku.

Nie ma jak porównanie polis zdrowotnych

Decydując się na konkretną polisę zdrowotną warto sprawdzić wcześniej gdzie realizowane są usługi medyczne. Najlepiej wybrać taką polisę, która współpracuje z jak największą liczbą prywatnych placówek medycznych typu Luxmed, Polmed, Enelmed i innymi.

Najlepiej jest szukać polisy zdrowotnej w porównywarce, gdzie od razu otrzymujemy kilka ofert zbliżonych do naszych kryteriów wyszukiwań. Wystarczy wypełnić krótki formularz, a następnie czekać na kontakt ze strony konsultanta. Możemy też zostać przekierowani bezpośrednio na stronę danego ubezpieczyciela.

W porównaniu liczy się też wybrany wariant. Do wyboru mamy kilka z nich, różniących się zakresem ochrony i ceną

PODSTAWOWY

Zakres ochrony składa się głównie z leczenia ambulatoryjnego, a więc pomocy medycznej w nagłych przypadkach. Miesięczna składka nie jest wysoka i wynosi średni 60 zł.

ROZSZERZONY

Oprócz leczenia ambulatoryjnego jest też leczenie dodatkowe, rehabilitacja, wizyty domowe, świadczenie za pobyt w szpitalu, świadczenie operacyjne i za zdiagnozowane poważnego zachorowania. Więcej zdarzeń to też wyższa składka – średnio 200 zł miesięcznie

RODZINNY

Oferta polecana tym ubezpieczonym, którzy założyli rodzinę i mają dzieci. Dla współmałżonka i dwójki dzieci miesięczny koszt takiej polisy to średnio 300 zł miesięcznie. W zakresie zdarzenia te same, co w wariancie rozszerzonym.

SPECJALNY

Wariant ten jest przeznaczony m.in. dla kobiet w ciąży czy osób w podeszłym wieku. Średnia miesięczna składka to odpowiednio 100 zł i 80 zł. Zakres obejmuje rehabilitację, wizyty domowe, chirurgię 1 dnia i różne świadczenia.

GRUPOWY

Wariant dostępny w firmach, ale też indywidualnie i dla rodzin. Zawiera m.in. medycynę pracy. Miesięczny koszt to 50-100 zł.

Zakres ochrony w każdym wariancie jest różny i zależy od konkretnego ubezpieczenia.

Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności

Zakres ochrony i cena polisy zdrowotnej są ważne, ale równie istotna jest liczba wyłączeń odpowiedzialności, czyli tych zdarzeń, za które ubezpieczyciel nie wypłaci nam świadczenia. Typowe wyłączenia dotyczą m.in. leczenia wybranych chorób czy pobytu w szpitalu w związku z określonymi przypadkami, jak otyłość, niedowaga, wady wzroku, zabiegi plastyczno-kosmetyczne, epilepsja, łuszczyca i gruźlica.

W większości polis nie otrzymamy pomocy finansowej z tytułu stwierdzonej choroby psychicznej, błędów w sztuce lekarskiej czy działań wojennych , zbrojnych, aktów przemocy i aktów terroru. Należy pamiętać, że wykluczone z odpowiedzialności są działania zamierzone – samobójstwo (także próba), przestępstwo (także próba), eksperyment medyczny, zmiana płci, aborcja.

Znaczenie ma również nasza aktywność. Jeśli spędzamy wolny czas na uprawianiu niektórych dyscyplin sportu, za ewentualne urazy i kontuzje nie uzyskamy wsparcia z polisy medycznej. Dotyczy to przede wszystkim wszelkich sportów lotniczych, wspinaczki, speleologii, sportów motorowych i motorowodnych, spadochroniarstwa, sportów walki (wyjątkiem może być jedynie rekreacyjne uprawianie) oraz wyścigów samochodowych.