Jak zdrowo powinny rozwijać się stopy dziecka?

Każdy rodzic powinien pamiętać o dbaniu o zdrowie dziecka. Trzeba do tego zagadnienia podchodzić bardzo kompleksowo, co oznacza, że nie wolno zapominać lub pomijać żadnego aspektu życia. Bardzo ważne jest dbanie o prawidłowy rozwój stóp dziecka. Na tym etapie można dość łatwo popełnić błędy, które będą miały swoje konsekwencje do końca życia dziecka. Jak zdrowo powinny rozwijać się stopy dziecka? Co zrobić, by były one bezpieczne?

Odpowiednie obuwie

Podstawową zasadą dbania o zdrowy rozwój stóp malucha jest zapewnienie mu odpowiedniego obuwia. Zwykłe obuwie sportowe z supermarketu może nie być dobrą opcją. Buty dziecięce, które są stylizowane tak, aby przypominały obuwie dla dorosłych, mogą deformować stopę. Zwróćmy uwagę, że takie buty bardzo często zwężają się ku palcom, mimo że w rzeczywistości stopy nie mają wcale takiego kształtu, co oznacza, że stopa w bucie jest zgniatana i nie może przyjąć prawidłowej pozycji. Do tego też ogromne znaczenie ma dopasowanie odpowiedniej podeszwy. Jeśli jest ona źle wyprofilowana, to może z czasem przyczyniać się do wykrzywiania się stopy. Podeszwa powinna być wykonana z elastycznego materiału, który łatwo się zgina także po przekątnej. Najlepsze buty dla maluchów to takie o szerokim przodzie i niskiej zapiętce. Warto szukać produktów renomowanych marek, których projekty często są nagradzane i mają niezbędne certyfikaty podkreślające ich dopasowanie do potrzeb maluchów.

Obciążenie

Krzywe nogi u dziecka mogą być efektem źle dobranego obuwia. Mogą one też być konsekwencją tego, że stopy malucha nie są właściwie obciążone. Dlatego właśnie nie zaleca się używania chodzików lub prowadzenia malca trzymając go pod pachami. Stopy dziecka muszą być odpowiednio obciążone, by mogły się prawidłowo rozwijać i by mogły przyzwyczajać się do tego, że spoczywa na nich ciężar całego ciała. To oczywiste, że duże dziecko czy nastolatek nie będzie korzystał z chodzika, więc należy już zawczasu pozwolić jego ciału przygotować się do wyzwania, jakim jest samodzielne chodzenie. 

Chodzenie boso

Wielu rodziców obawia się chodzenia boso. Tacy opiekunowie w dobrej wierze zakładają malcowi buciki nawet w domu czy na plaży. W rzeczywistości jednak chodzenie boso jest bardzo ważną częścią rozwoju. Bez butów dziecko może poznawać świat w zupełnie nowy sposób. Do tego też trzeba pamiętać, że w ten sposób kształtuje się wysklepienie podłużne oraz poprzeczne stopy. Uniemożliwienie dziecku aktywności na boso może wiązać się z tym, że rozwój jego stóp się opóźni albo też pojawi się problem z krzywymi nóżkami. Oczywiście nie oznacza to, że dziecko ma boso chodzić po chodnikach czy ulicach. Trzeba wybrać warunki, w których można sobie pozwolić na zabawę bez bucików. Świetnym miejscem do niej jest mieszkanie, ale dobrym pomysłem może też być bosa zabawa w piaskownicy czy w ogrodzie, w którym trawnik jest pozbawiony kawałków szkła czy ostrych elementów, które mogłyby zranić stopę dziecka. Różne faktury i powierzchnie sprawią, że stopa będzie miała lepsze warunki rozwoju.