Jak przygotować się do badania krwi?

W ramach profilaktyki zdrowotnej należy regularnie – przynajmniej raz w roku – wykonywać podstawowe badania krwi, takie jak morfologia, lipidogram czy badanie poziomu cukru. O tym, by zgłaszać się na nie na czczo, pamięta większość osób. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, przygotowując się do pobrania krwi?

Jeśli dbasz o swoje zdrowie i kondycję organizmu, wiesz, jak ważna jest profilaktyka i wykonywanie rutynowych badań. Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą ci uzyskać miarodajny wynik.

Jak przygotować się do pobierania krwi?

Zasady pobierania krwi – o ile lekarz nie zaleci inaczej – są dość ujednolicone. Badania profilaktyczne opierające się na badaniu krwi nie wymagają skomplikowanego przygotowania, jednak aby wynik był właściwy i zgodny ze stanem organizmu, należy trzymać się kilku ważnych zasad.

  1. Na pobranie krwi zgłoś się na czczo, a ostatni posiłek spożyj do godziny 18.00 poprzedniego dnia (najlepiej, by przerwa między kolacją a badaniem trwała ok. 10-12 godzin).
  2. Wyśpij się.
  3. Rano wypij jedynie szklankę wody. Picie kawy, herbaty i soków jest zabronione.
  4. Badanie najlepiej wykonywać do godziny 10.00 rano.
  5. Unikaj nadmiernego wysiłku, nie trenuj dzień przed badaniem.
  6. Najpóźniej dzień przed pobraniem krwi odstaw używki, w tym mocną kawę i alkohol.
  7. Nie zaleca się wykonywania badań podczas miesiączki.
  8. Odstawienie leków należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Warto wiedzieć, że istnieją badania, których nie trzeba wykonywać na czczo i w określonych godzinach. Każdorazowo porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Morfologia

Aby wynik okazał się miarodajny, nie należy wykonywać badania podczas miesiączki ani po spożyciu alkoholu. Może go także zaburzyć zbyt intensywny trening. Najlepiej przyjść do punktu pobrań 15 minut wcześniej, by dać sobie czas na lekki odpoczynek.

Lipidogram

Lipidogram to badanie sprawdzające stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz triglicerydów. Ważne, by nie zmieniać diety na 2-3 dni przed wykonywaniem tego badania. Modyfikacja jadłospisu czy diametralna zmiana sposobu odżywania może sprawić, że wynik nie będzie odzwierciedlał ogólnego stanu organizmu. Jeśli do tej pory twoja dieta była bogata w tłuszcze nasycone, nie zmieniaj jej gwałtownie tylko dlatego, że czekają cię badania.

Badanie poziomu cukru

Oznaczenie glukozy na czczo to podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku cukrzycy. Tutaj, podobnie jak w przypadku lipidogramu, trzymanie się dotychczasowej diety również ma duże znaczenie. Nie należy jej modyfikować, ponieważ wynik nie będzie zgodny ze stanem faktycznym. Warto pamiętać, że ostatni posiłek należy spożyć do 12 godzin przed pobieraniem krwi.

(Materiał partnera)