Jak pokonać stres? Podpowiadamy!

Stres jest reakcją organizmu na stawiane nam wymagania i oczekiwania wobec nas. Najczęściej towarzyszy nam w pracy przy natłoku obowiązków, presji stawianej przez współpracowników, czy oczekiwaniach stawianych przez szefa.

Jednak nie tylko dorośli się z nim zmagają. Dotyka on również młodsze osoby w wieku szkolnym. W końcu jak nie przejmować się jutrzejszym sprawdzianem z matematyki z zakresu trygonometrii? Silna dawka stresu może przyjść nieoczekiwanie, czego przykładem może być śmierć bliskiej osoby lub pogłębiające się trudności finansowe.

Warto więc znać różnego rodzaju ćwiczenia na radzenie sobie ze stresem. Stres można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest stres, który działa w sposób produktywny, mobilizujący nas do działania i stawiania czoła napotkanym przeciwnością. Jest on produktywny, działa na nas w sposób korzystny. Drugi rodzajem stresu jest stres szkodliwy, działający na nas negatywnie. Sprawia on, że w naszym umyśle zaczyna dominować uczucie lęku i niepokoju. Długotrwały negatywny stres niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji.

Jakie są objawy stresu?

Długotrwały stres niekorzystnie wpływa nie tylko na nasz umysł, ale również ciało oraz zachowanie. Warto zapobiegać jego objawom ucząc się i poznając ćwiczenia na radzenie sobie ze stresem. Do najczęstszych fizycznych objawów stresu zalicza się: przyspieszoną akcję bicia serca i oddechu, nadmierną potliwość, naprzemienne uczucie gorąca i zimna, a także problemy żołądkowe takie jak niestrawność, nudności czy biegunka.

Do psychologicznych objawów należą: negatywne myśli, obniżona samoocena, wrogość, brak skupienia, rozdrażnienie, uczucie lęku. Zmiany zachodzą także w zachowaniu osoby, na którą to oddziałuje silna dawka stresu. Jest się wtedy bardziej podatnym na zwiększone spożycie używek, do których należą: kofeina, alkohol i tytoń. Spada produktywność oraz wpada się w nagłe wybuchy gniewu lub smutku czemu często towarzyszy płacz. Jest się także narażonym na częste zmiany nastroju oraz bezsenność. Warto więc się zabezpieczyć przed szkodliwymi działaniami stresu i dowiedzieć się jak mu przeciwdziałać. 

Jak sobie radzić ze stresem?

Istnieją ćwiczenia na radzenie sobie ze stresem. Najprościej byłoby pozbyć się z życia czynników stresogennych. Jednak nie zawsze jest takie proste. Zmiany nigdy nie przychodzą łatwo. Warto więc jest mieć kogoś zaufanego w swoim otoczeniu, z kim można szczerze porozmawiać na temat trapiących nas problemów. A jeżeli nie ma się nikogo takiego, to warto sięgnąć po pomoc u specjalisty, szczególnie gdy poczujemy taką potrzebę, a gdyby miałaby to być jedynie profilaktyczna rozmowa.

Kolejnym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna, która pomaga w rozładowaniu napięcia i skupienia się na czymś innym niż otaczające problemy. W przypadku natłoku pracy lub nauki pomocny może się okazać plan działania, utarty schemat, który pomoże uporać się z ilością obowiązków. Warto też spróbować myśleć pozytywnie i wierzyć w siebie oraz własne możliwości.

Więcej ćwiczeń na radzenie sobie ze stresem znajdziesz na stronie PrimaLife.pl/style/sposoby-radzenia-sobie-ze-stresem-techniki-i-cwiczenia-ktore-ci-to-ulatwia