Gdy ze stresu boli żołądek…

Jedną z częściej spotykanych przyczyn bólu żołądka jest ból spowodowany napięciem nerwowym. Stres ma negatywny wpływ na praktycznie cały organizm, szczególnie jednak mocno oddziałuje na układ pokarmowy, który jest z nim ściśle powiązany.

Silne napięcie powoduje dolegliwości

Nie trzeba mieć stwierdzonego zespołu jelita drażliwego czy nerwicy żołądka, a więc przewlekłych chorób, by odczuwać ból brzucha z powodu nerwów, stresu czy strachu.

Objawy takie obserwuje u siebie wielu dorosłych, problem ten często dotyka także dzieci. Jak nietrudno się domyślić, jest to zwłaszcza domena osób wrażliwych, nieodpornych na czynniki stresogenne, choć w szczególnie trudnych sytuacjach może dotknąć każdego. Objawem jest przede wszystkim ból żołądka o różnym natężeniu, nieraz nawet bardzo silny, któremu często towarzyszy charakterystyczne uczucie ściśnięcia.

Niejednokrotnie też pojawiają się dolegliwości takie jak brak apetytu, zmiana regularności wypróżnień (zaparcia lub biegunki albo obie te przypadłości na zmianę), uczucie przelewania w jelitach, a w skrajnych przypadkach także nudności i wymioty. Co ciekawe, objawy takie, zwłaszcza ból żołądka, mogą pojawiać się nie tylko w momencie przeżywania stresu, ale też długo po nim, gdy organizm niejako odreagowuje trudną sytuację, jakiej doświadczył.

Dolegliwości te mogą dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci, a ponieważ są częste, trzeba wiedzieć, jak z nimi walczyć. Porady na ten temat można znaleźć na stronie amol.pl/dlaczego-boli-zoladek-przyczyny-i-sposoby-leczenia.

Stres nie zawsze można zniwelować

Jeśli przyczyną przeżywanych problemów jest jednorazowa sytuacja stresogenna, wszystko samo wróci do normy, gdy tylko psychika powróci do równowagi. Jeśli jednak stresu nie da się usunąć, bo na przykład jest związany z wykonywaną pracą, trzeba nauczyć się nad nim panować, by objawy ze strony układu pokarmowego nie uniemożliwiały normalnego funkcjonowania. Znaczenie ma też nastawienie psychologiczne.

Na ból żołądka można zaś stosować leki rozkurczowe, ale lepszym wyjściem będzie sięgnięcie po naturalne metody, czyli wyciągi z ziół. Warto pić zwłaszcza rumianek i melisę, które mają też działanie uspokajające. Można po nie sięgać na przykład wieczorem, po stresującym dniu, dzięki czemu ułatwią zasypianie. Doraźnie można pomóc sobie, masując okolice żołądka, a także rozluźniając nacisk na brzuch, na przykład powodowany przez odzież (zwłaszcza że bólom tym zwykle towarzyszą wzdęcia).

Dieta w stresie

W okresie zwiększonego napięcia nerwowego mało kto ma ochotę na jedzenie, a brak apetytu jest zupełnie normalny. Jest to jednak bardzo niedobra sytuacja dla żołądka, gdyż długie okresy głodu również mogą powodować jego ból, uczucie ściskania i ssania. Tak samo niewskazane są rzadkie, obfite posiłki.

Niektóre osoby mają jeszcze inny problem – „zajadają” stres, dostarczając do swego układu pokarmowego duże ilości jedzenia. To niestety także powoduje ból żołądka – spowodowany przez niestrawność. Trzeba więc zachować zdrowy rozsądek i starać się spożywać regularnie lekkie, ale pożywne pokarmy. Trzeba tu też wziąć pod uwagę ewentualne problemy z wypróżnieniami, ponieważ inne pokarmy są polecane przy biegunce, a inne przy zaparciach.

Przede wszystkim jednak trapiony przez takie problemy organizm nie powinien być dodatkowo obciążany przez niezdrową żywność . Niepolecane są pokarmy wysoko przetworzone, ciężkie i tłuste, fast-foody czy używki i napoje gazowane, które mogą tylko spotęgować dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Adnotacje medyczne Amol