Co robić, aby mieć białe zęby?

Wiele osób jest niezadowolonych z wyglądu swoich zębów. Przebarwienia, próchnica czy wady zgryzu to częste powodu kompleksów. Dzisiaj, dzięki wysoko rozwiniętej stomatologii możliwa jest poprawa wyglądu naszego uzębienia.

Regularne wizyty u stomatologa

Aby mieć ładne, zdrowe i białe zęby trzeba o nie odpowiednio dbać. Dbanie o zęby to nie tylko codzienne ich mycie. To także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Należy chodzić na kontrole do dentysty, aby w razie początku próchnicy, szybko interweniować. Jeśli mamy zdrowe zęby, podczas wizyty kontrolnej możemy poprosić o przeprowadzenie np. zabiegu piaskowania. Stomatolog lub jego asystent, przy użyciu piaskarki usunie płytkę nazębną oraz powierzchowne przebarwienia powstałe na skutek np. palenia papierosów czy picia mocnej kawy lub herbaty.

Przebarwienia na zębach

Nawet pomimo dokładnego szczotkowania zębów i przestrzegania zasad higieny jamy ustnej często pojawiają się przebarwienia lub zęby żółkną. Powodem tego może być zażywanie antybiotyków (zwłaszcza tetracyklin) w czasie ciąży lub u dzieci do 7 roku życia, picie dużej ilości mocnej kawy i herbaty, palenie tytoniu czy przyjmowanie żelaza. Możemy także zauważyć zmianę koloru naszych zębów wraz z upływem lat. Jeśli zależy nam na białych zębach warto zdecydować się na zabieg wybielania.

Wybielanie zębów u stomatologa

Najlepsze efekty w wybielaniu zębów przynosi wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Sami, w domu również możemy spróbować wybielić zęby, jednak efekt na pewno nie będzie tak duży i widoczny. Przy użyciu domowych metod możliwe jest rozjaśnienie zębów o 1-2 tony. Metod wybielania jest kilka. Należy do nich wybielanie nakładkowe, które polega na zakładaniu specjalnych nakładek przygotowanych przez stomatologa. Nakładki nakłada się zazwyczaj na noc przez czas od kilku do kilkunastu dni. W gabinecie dentysta może wybielić zęby laserem lub przy użyciu lampy diodowej. Obie metody są bardzo skuteczne i pozwalają na wybielenie zębów już na jednej wizycie. Przeciwwskazaniem do wybielania zębów jest ciąża, karmienie piersią, wiek poniżej 18 roku życia, próchnica, choroby przyzębia oraz niestabilna cukrzyca.