Wybielanie zębów – czy warto się zdecydować?

Piękny uśmiech, w którym lśnią równe, białe zęby, może być doskonałą wizytówką i sprawić, że będziemy postrzegani w towarzystwie jako osoby sympatyczne i pozytywnie nastawione do życia. Bez wątpienia jest on atrybutem urody – tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Niestety, nie każdy może pochwalić się białymi zębami, ale na szczęście są metody, które pozwalają przywrócić im naturalną biel. Czy warto udać się zatem do gabinetu stomatologicznego na wybielanie zębów?

Dlaczego zęby żółkną?

Istnieje szeroka paleta odcieni zębów, od śnieżnobiałych, do żółtych, a nawet lekko brązowych i szarych. Kolor zębów wynika z równowagi pomiędzy przeziernością szkliwa i nasyceniem barwy zębiny. Im bardziej kryjące jest szkliwo, a zębina ma intensywny, jasny kolor, tym bielsze będą nasze zęby oraz będą miały charakterystyczny błysk. Przez szkliwo przebija zębina. Niestety z czasem szkliwo staje się cieńsze, ściera się w wyniku życia pokarmów, przez co żółtawa zębina prześwituje.

W szkliwie powstają też mikropęknięcia, w których gromadzi się barwnik i osady, powodując powstawanie miejscowych przebarwień. Im człowiek starszy, tym jego zęby mogą być mniej białe. Nie bez znaczenia ma przy tym nałóg palenia papierosów, picia czerwonego wina czy mocnej kawy i herbaty. To produkty, które powodują żółknięcie zębów.

Jednak nawet zszarzałym, pożółkniętym zębom można przywrócić biały kolor i lśniący wygląd. Właśnie dlatego warto zdecydować się na wybielanie. W Warszawie działa wiele gabinetów stomatologicznych, które taki zabieg przeprowadzą profesjonalnie i bezpiecznie.

Sprawdź: Wybielanie zębów Warszawa – Klinika Supradent

Metody wybielania zębów

Można wybielać zęby na kilka różnych sposobów. Znane są również domowe metody na przywrócenie im białego koloru, z wykorzystaniem soli, sody czy soku z cytryny, czy kupowanych w internecie chemikaliów. Jednak stomatolodzy odradzają takie eksperymenty, ponieważ można nimi wyrządzić sobie szkodę i trwale uszkodzić szkliwo.

Wspomóc wybielanie zębów mogą dostępne w drogeriach i supermarketach pasty wybielające, ale na pożądane efekty trzeba poczekać bardzo długo. Nie poradzą one sobie również z przebarwieniami i osadami płytki nazębnej. W gabinecie stomatologicznym można poddać się specjalistycznym zabiegom wybielania zębów. Lekarz najpierw ocenia, jakie efekty są możliwe do uzyskania i jaką metodę wybielania zastosować, aby spełnić oczekiwania pacjenta, ale mu nie zaszkodzić.

Wybielanie gabinetowe odbywa się zwykle przy użyciu różnych źródeł światła laserowego lub światła LED. Na zęby zaś stomatolog nakłada pacjentowi akceleratory wybielania, czyli chemiczne przyspieszacze, które powodują odwadnianie szkliwa.

Jakie efekty można uzyskać?

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym już przy jednorazowej wizycie pozwala na rozjaśnienie zębów nawet o kilka tonów, dzięki czemu efekty są widoczne natychmiastowo, gołym okiem. Systemy wybielające mają różną skuteczność działania. Zdarza się, że zęby pacjenta są oporne na wybielanie i zabieg trzeba powtarzać.

Finalnie pacjent może uzyskać zęby białe, lśniące, które pięknie będą wyglądały. Będzie mógł się nimi chwalić przy każdej okazji, odważnie pokazując je całemu światu.