Rzęsistkowica – rzęsistek pochwowy

Upławy u kobiet w okresie dojrzałości płciowej kobiety mogą być objawem wielu chorób, jedną z nich jest rzęsistkowica (Trychomonadoza). Rzęsistkowica to choroba pasożytnicza, którą wywołuje pasożyt Trichomonas vaginalis – rzęsistek pochwowy. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób inwazyjnych na świecie przenoszona głównie drogą płciową.

Rzęsistek pochwowy, bytuje przede wszystkim w drogach rodnych mężczyzn i kobiet. U kobiet objawia się w postaci silnych objawów zapalenia pochwy i układu moczowego, które są trudne do wyleczenia i przebiegają dodatkowo z zakażeniem bakteryjnym i grzybiczym.

Zakażenie rzęsistkowicą u mężczyzn zagnieżdża się w cewce moczowej oraz w gruczole krokowym i najczęściej nie ma  przebiegu tak silnego w objawach, jak u kobiet. Zakażenie rzęsistkowicą występuje o wiele częściej u kobiet niż u mężczyzn i najczęściej dotyka osoby w wieku 16-35 lat, szczególnie w większych skupiskach ludzi oraz tam, gdzie poziom higieny osobistej nie jest zadowalający.

Rzęsistek pochwowy

Rzęsistek pochwowy jest tworem jednokomórkowym (większym od ludzkiej krwinki czerwonej), pierwotniak z grupy wiciowców, który jest pasożytem bytujących w drogach moczowo-płciowych człowieka. Rzęsistek pochwowy ma zwykle kształt gruszkowaty, może zmieniać kształt na owalny, okrągły lub wrzecionowaty (zależnie od środowiska, w którym się znajduje). Okres wylęgania się rzęsistka pochwowego to najczęściej kilka dni, a średni czas życia pasożyta określa się na 14-20 dni. Rzęsistek pochwowy odżywia się składnikami takimi, jak resztki rozpadłych komórek, bakterii, plemników, wchłanianymi ze środowiska w którym żyje.

Zakażeniu rzęsistkiem bardzo często towarzyszy zakażenie bakteryjne zwłaszcza gronkowcami i paciorkowcami, a obecność gronkowców ułatwia pasożytowi penetrację do głębszych warstw nabłonka. Pasożyt ten uszkadza komórki, które mogą ulec zwyrodnieniu, a także niewielkie naczynia krwionośne, co powoduje rozpad krwinek czerwonych.

U kobiet rzęsistek umiejscowiony w pochwie lub jej przedsionku, bardzo szybko wędruje do szyjki macicy, ale na szczęście nie dostaje się do macicy, ponieważ chronią ją przed tym śluz szyjkowy. Rzęsistek pochwowy może rozwijać się u kobiet tylko w okresie rozrodczym, czyli wtedy, gdy utrzymana jest prawidłowa czynność jajników w zakresie produkcji estrogenów. Ciąża na skutek wysokiego poziomu estrogenów sprzyja rozwijaniu się i inwazji rzęsistka, dlatego kobiety w ciąży częściej mogą cierpieć z powodu tej choroby.

Rzęsistkowica – przyczyny

Drogi zarażenia rzęsistkowicą:

  • Stosunek płciowy

Ponieważ przebieg rzęsistkowicy u mężczyzn może być bardzo łagodny, a nawet bezobjawowy, to oni są najczęściej nosicielami rzęsistka i zarażają kobiety podczas stosunku płciowego. Rzęsistek u mężczyzny nosiciela przenika do gruczołu krokowego i tam może żyć przez wiele miesięcy, a nawet lat. Wydalany jest okresowo ze spermą, co może być przyczyną zarażenia partnerki.

  • Poprzez niewyschniętą wydzielinę z dróg rodnych lub zarażony mocz.

W tym przypadku zakażenie następuje przez brudne, mokre ręczniki, bidety, bieliznę, pościele, gąbki do mycia. A nawet za pośrednictwem ciepłych kąpieli w wannach na basenach i w sanatoriach. Warunkiem zakażenia się jest niewyschnięcie materiału zakażonego, w którym rzęsistki utrzymują się do 24 godzin. Ostra postać rzęsistkowicy pojawia się nagle w ciągu 24 godzin od zakażenia.

Objawy rzęsistkowicy u kobiet

Bardzo uporczywy świąd i pieczenie w pochwie i okolicy sromu, czemu towarzyszą upławy, czasem tak silne, że chora musi skorzystać z podpaski. Skóra sromu jest bolesna przy dotyku, obrzmiała często dochodzi do jej maceracji. Te zmiany mogą rozszerzyć się na całe krocze oraz wewnętrzna część ud. Mogą pojawić się bóle w okolicy krzyżowej oraz brzucha. Dodatkowo na błonie śluzowej pochwy występują charakterystyczne czerwone grudki plamki jako następstwo uszkodzenia jej ciągłości przez rzęsistka.

W niektórych przypadkach dochodzi również do zakażenia cewki moczowej i pęcherza, wywołując tym samym objawy ostrego stanu zapalnego z objawami pieczenia, bólu, świądu w cewce moczowej. Ujście cewki jest silnie obrzmiałe i zaczerwienione oraz występuje bolesne parcie na mocz. Po kilku dniach takie ostre objawy ustępują, ale nic bardziej złudnego – to nie koniec choroby, tylko przechodzi ona w stan przewlekły. Poza upławami nie ma innych objawów, ale przed miesiączką i po niej znacznie wzrasta ilość upławów, a każda próba podjęcia współżycia płciowego również zwiększa ilość upławów.

Leczenie rzęsistkowicy

Rzęsistkowica trwająca długo może doprowadzić do zmian degeneracyjnych części pochwowej szyjki macicy, a przecież można ją wyleczyć. Dlatego ważne jest, aby zaraz po zauważeniu pierwszych objawów jeszcze w fazie ostrej natychmiast udać się do lekarza ginekologa. Diagnozowanie polega na pobraniu wymazu z pochwy kobiety i po badaniu laboratoryjnym stwierdzić obecność rzęsistka

Leczenie rzęsistkowicy przebiega dosyć szybko, odbywa się przy pomocy leków przeciwpasożytniczych. Leczenie powinien przejść równie partner seksualny, nawet jeżeli rzęsistka wykryto tylko u kobiety.

Zapobieganie rzęsistkowicy

Przestrzeganie higieny osobistej, unikanie wspólnych sanitariatów a jak jest taka konieczność to niedotykanie się do ich obrzeży, używanie wyłącznie własnych przyborów toaletowych i ręczników. Unikanie przygodnych kontaktów płciowych i bez zabezpieczenia.