Grzybica pochwy – coraz częstszy problem nastolatek

Grzybicze zakażenie pochwy to problem, z którym – prędzej czy później – styka się każda kobieta. W ostatnich latach jednak, jak wskazują statystyki, dzieje się to – niestety – coraz wcześniej.

Grzybice pochwy diagnozuje się już u nastoletnich, a niekiedy nawet młodszych dziewczynek. Objawy schorzenia są podobne do tych, które występują u dorosłych osób, powody infekcji również, jedynie leczenie przebiega nieco inaczej, ponieważ odpowiada za nie w tej sytuacji ginekolog dziecięcy.

Gdy nastolatka skarży się na świąd lub pieczenie odczuwane w okolicach intymnych (nasilające się niekiedy przy oddawaniu moczu) i pojawiają się charakterystyczne – gęste i grudkowate upławy (nawet w niewielkiej ilości), a wargi sromowe są zaczerwienione, najpewniej mamy do czynienia z grzybicą pochwy.

Przyczyny grzybicy pochwy u nastolatki

Grzybica pochwy w przypadku dzieci jest zazwyczaj efektem samozarażenia, co oznacza, że wywołują ją grzyby obecne już w organizmie nastolatki, które zaczynają się – w sposób niekontrolowany – namnażać, a to powoduje stan zapalny w pochwie. Do nadmiernego rozrostu tych formacji i drożdżycy dochodzi na skutek różnych czynników zaburzających równowagę flory bakteryjnej organizmu, która w normalnej sytuacji reguluje przyrost grzybów. Są to między innymi:

  • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza długotrwałe zażywanie antybiotyków,
  • źle leczona (lub – co gorsze – w ogóle nieleczona) cukrzyca,
  • nadmierna albo niewystarczająca higiena intymna, niewłaściwe środki higieniczne,
  • wilgoć i ciepło (nieodpowiednia, na przykład ciasna, nieprzepuszczająca powietrza bielizna).

Grzybicom pochwy u nastolatek sprzyjają również fizjologiczne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w tym wieku – w związku z trwającym (lub zbliżającym się) okresem dojrzewania.

Profilaktyka grzybicy pochwy u nastolatki

Najpierw profilaktyka, potem leczenie, bo – jak powszechnie wiadomo – zawsze łatwiej zapobiegać niż wyleczyć problem, dlatego w przypadku dorastających nastolatek narażonych na grzybicze infekcje pochwy, należy szczególną uwagę zwrócić na kilka spraw.

  • Higiena intymna. W przypadku młodych dziewcząt, tak jak w przypadku dzieci, dobrze jest bazować na delikatnych, nieuczulających, nieperfumowanych środkach higienicznych i kosmetykach, które wykluczają możliwość wywołania jakichkolwiek podrażnień w okolicy intymnej. Trzeba również pamiętać o regularności czynności higienicznych. Unikać przesiadywania w wannie, w gorącej kąpieli, wybierając raczej szybki prysznic i letnią wodę, a potem koniecznie dokładnie wycierać do sucha krocze.
  • Właściwa bielizna. Nastolatka powinna nosić dopasowane, ale nie obcisłe i niezbyt wycięte majtki uszyte z bawełny. Sztuczne materiały powodują, że w okolicy intymnej powstaje środowisko idealne do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych (pot, wilgoć, ciepło). Stringi, podobnie jak zbyt obcisła bielizna, podrażniają z kolei wrażliwe miejsca.
  • Szczególna ostrożność w miejscach publicznych. Sauny, baseny, publiczne toalety to miejsca potencjalnie groźne, jeśli chodzi o ryzyko nabawienia się grzybicy. W miarę możliwości należy ich unikać lub – korzystając z nich – podejmować wszelkie kroki w kierunku odpowiedniego zabezpieczenia się.

Leczenie grzybicy pochwy u nastolatki

Z grzybicą pochwy u nastolatki trzeba udać się do lekarza – ginekologa dziecięcego. Leczenie zakażeń intymnych u dziecka lepiej oddać w ręce specjalistów, ponieważ błąd popełniony na tym etapie może skutkować nawrotem choroby ze zdwojoną siłą. Lekarz potwierdza (lub wyklucza) infekcję pochwy, zleca niekiedy także badania szczegółowe (posiewowe), aby skuteczniej dobrać leczenie. Terapia trwa zazwyczaj kilkanaście dni (choć objawy mogą ustąpić znacznie wcześniej), w trakcie których aplikuje się chorej zewnętrzne środki przeciwgrzybicze i / lub leki doustne.

Jeżeli borykasz się z problemem grzybicy pochwy, polecamy dowiedzieć się więcej na https://wylecz.to/pl/choroby/ginekologia/grzybica-pochwy.html