Zasady prawidłowego doboru balkonika rehabilitacyjnego
Zawartość podstrony
Osoby starsze lub takie, które mają za sobą poważne wypadki mają problem z samodzielnym poruszaniem się. W takich przypadkach najważniejsze jest zapewnienie pełnego wsparcia, w tym psychicznego. Często trudno się pogodzić z utratą sprawności, ale w dobie rozwoju medycyny można ułatwiać sobie codzienne funkcjonowanie. Rozwiązaniem, które daje możliwie największą swobodę w przemieszczaniu się jest balkonik rehabilitacyjny. Kule i wózek inwalidzki nie zawsze dobrze się sprawdzają.
Zastosowanie balkoników rehabilitacyjnych
O zastosowaniu balkoników rehabilitacyjnych można mówić bardzo dużo, a przed zakupem konieczne jest zastanowienie się nad konkretnymi potrzebami osób z ograniczeniami w poruszaniu się. Balkonik rehabilitacyjny może być używany przez osoby mające sprawne ręce, ponieważ trzeba go przed sobą prowadzić. Dzięki niemu człowiek może znacznie łatwiej utrzymywać równowagę i daje poczucie bezpieczeństwa podczas poruszania się. Doskonale sprawdza się ludziom, którzy mają za sobą poważną operację i chcą możliwie najszybciej wrócić do dawnej sprawności. Można wybrać spośród kilku modeli, ale zależy to w głównej mierze od rodzaju problemu, z którym dana osoba się boryka, a także szacowanego czasu niezbędnego na powrót do zdrowia. W profesjonalnych sklepach medycznych można kupić balkonik rehabilitacyjny mający wszelkie zezwolenia i certyfikaty. To właśnie dlatego są one funkcjonalne – spełniają wszystkie zadania.
Rodzaje balkoników rehabilitacyjnych
Jak już wiadomo właściwy dobór urządzenia do potrzeb chorego jest kwestią kluczową, dlatego w celu umożliwienia najlepszej mobilności niezbędne jest wybranie pasującego modelu. Jako pierwszy wariant można rozważyć balkonik rehabilitacyjny wysoki, dzięki któremu przywraca się umiejętność przyjmowanie pozycji stojącej. Sprzęt tego rodzaju pomaga w powtórnej nauce chodzenia, a wyposażenie w podpórki na przedramiona jest rozwiązaniem pomagających utrzymanie stabilnej postawy.
Balkonik rehabilitacyjny sztywny
Następnym modelem do wyboru jest balkonik sztywny, inaczej mówiąc statyczny. Jego główną zaletą jest wyposażenie w cztery punkty podporu, możliwe jest ponadto regulowanie wysokości. Stabilna konstrukcja nie pozwala na przewrócenie się i powstanie jakichkolwiek obrażeń. Takie rozwiązanie polecane jest dla osób, które mają problem z utrzymywaniem równowagi oraz chodzeniem i staniem. Na taki model decydują się również bliscy osób chcących wzmocnić mięśnie po przebytych urazach, czy w trakcie postępujących schorzeń układu ruchowego.
Balkonik rehabilitacyjny kroczący i na kółkach
Wybór może również paść na balkonik kroczący, czyli najbardziej mobilny spośród wszystkich modeli. Jest tak, ponieważ podczas wykonywania poszczególnych kroków balkonik dostosowuje się zakresu, w jaki porusza się ciało, a dodatkowym elementem zabezpieczającym są nakładki antypoślizgowe. Taka opcja wydaje się najbardziej komfortowa dla ludzi mających problem z przestawianiem balkonika sztywnego. Ostatnią propozycją jest balkonik rehabilitacyjny na kółkach, dzięki czemu gwarantowane jest płynne poruszanie się i zachowanie równowagi.