Schodołaz dla niepełnosprawnych – transporter do zadań specjalnych

Opieka nad osobą niesprawną fizycznie, zwłaszcza jeśli nie jest ona w stanie poruszać się o własnych siłach, to ogromne wyzwanie. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, kiedy istnieje konieczność pokonywania barier architektonicznych w postaci schodów. Niepełnosprawni mieszkańcy wielokondygnacyjnych domów czy bloków pozbawionych widny są nierzadko całkowicie zależni od pomocy osób trzecich, a opuszczenie lokum czy dostanie się na wyższe piętro nierzadko jest niemal niemożliwe. Z pomocą przychodzą schodołazy.

Schodołaz dla niepełnosprawnych 

Schodołaz, określany także jako transporter schodowy, to urządzenie, które pozwala osobom zmagającym się z ograniczeniami ruchowymi sprawnie i bezpiecznie pokonywać stopnie schodów. Wyróżnia się dwa rodzaje schodołazów – kroczące i gąsienicowe. Różnią się one mechanizmem działania i są dostosowane do nieco innych warunków pracy. Co warto wiedzieć na ich temat? 

Schodołaz kroczący dla niepełnosprawnych 

Schodołaz kroczący, jak sama nazwa wskazuje, działa na zasadzie wykonywania „kroków” stawianych przez specjalnie zaprojektowany zestaw kół. Urządzenie napędzane jest elektrycznie (posiada ładowalny akumulator), a rolą opiekuna jest stabilizacja sprzętu, przy czym na jego ręce przenoszone jest około 30 proc. ciężaru pacjenta, zatem musi być to osoba sprawna. Urządzenie posiada zintegrowany fotel lub wózek (nie ma możliwości podłączenia własnego wózka), na którym umieszcza się pacjenta i dla bezpieczeństwa przypina pasami. 

Sprawdź schodołazy dostępne w sklepie internetowym: https://esklep.brandvital.eu/produkty/sprzet-rehabilitacyjny/schodolazy,2,162

Sprzęt cechują kompaktowe wymiary (średnio około 120 cm wysokości, 30 cm długości i 30 cm szerokości) oraz stosunkowo niska waga (około 30 kg). Dodatkowo można łatwo go złożyć, zatem jest wygodny w transporcie i przechowywaniu. Większych trudności nie sprawia także manewrowanie. Z tego też powodu schodołazy kroczące chętniej użytkowane są przez osoby prywatne w domach i blokach. 

Schodołazy kroczące sprawdzają się na niemal wszystkich typach schodów – zarówno prostych, jak i krętych, a także stromych (o kącie nachylenia do 50 stopni). Dla największej wygody szerokość schodów, po których najłatwiej będzie się nim poruszać, nie powinna być mniejsza niż 60 cm. 

Schodołaz gąsienicowy dla niepełnosprawnych

Zasada działania schodołazu tego typu jest nico inna – sprzęt porusza się dzięki najeżdżającym na kolejne stopnie gąsienicom. Ruch jest tu bardzo swobodny i płynny, a co najbardziej istotne – nie wymaga zaangażowania osób trzecich. Atutem takiego rodzaju schodołazu jest także bardzo intuicyjna obsługa (na rączkach umieszczone są przyciski góra-dół), doskonała stabilizacja oraz możliwość podłączania różnych rodzajów wózków. 

Schodołaz typu gąsienicowego ma większe gabaryty niż wariant kroczący (może ważyć nawet 160 kg), zatem trudniej go przewieźć. Z racji rozmiarów lepiej sprawdza się na szerszych i mniej stromych schodach z obszernymi spocznikami. Z tego też powodu chętniej wykorzystywany jest w budynkach użyteczności publicznej, np. szpitalach czy szkołach.  

Ile kosztuje schodołaz dla niepełnosprawnych? 

Zależnie od modelu cena schodołazu mieści się w granicach około 15-20 tys. złotych. Niestety, zakup nie jest dofinansowywany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby, które spełnią kryteria dochodowe, mogą ubiegać się o wsparcie z PFRON (dofinansowanie obejmuje zwykle około 80-90% kosztów). Choć kwota jest pokaźna, nie jest to możliwość, z której mogą skorzystać wszyscy, wystarczy bowiem nieznacznie przekroczyć wskazany limit. Zdecydowanie zatem warto rozważyć wynajem schodołazu. 

Wypożyczenie sprzętu w renomowanym punkcie dysponującym wysokiej klasy, regularnie serwisowanymi urządzeniami jest nie tylko opłacalne, ale daje gwarancję bezpieczeństwa użytkowania. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się, kiedy odkładamy na własny sprzęt czy czekamy na środki z PCPR czy MOPS.