Jak wyposażyć gabinet rehabilitacyjny?

Rehabilitacja jest nieodłączną częścią życia pacjentów po przebytych urazach, a także osób z wadami postawy, niepełnosprawnościami, chorobami przewlekle postępującymi i zwyrodnieniowymi. Z usług rehabilitantów korzystają osoby w różnym wieku – od dzieci aż po seniorów. Gabinet rehabilitacyjny powinien być więc w pełni dostosowany do wymogów wszystkich pacjentów i urządzony w taki sposób, by zapewniać komfort i bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać, wyposażając prywatny gabinet rehabilitacyjny?

Masaż na stole rehabilitacyjnym

Stół rehabilitacyjny – jaki wybrać?

Podstawowym elementem wyposażenia gabinetu jest profesjonalny stół do rehabilitacji. Wyróżniamy stoły manualne, elektryczne i hydrauliczne, które różnią się między sobą mechanizmem regulacji wysokości:

  • manualny stół rehabilitacyjny reguluje się przy użyciu ręcznej korby,
  • elektryczny stół do rehabilitacji wyposażony jest w specjalne siłowniki, które uruchamia się za pomocą pilota,
  • hydrauliczny stół rehabilitacyjny reguluje się poprzez wielokrotne naciśnięcie stopą dźwigni znajdującej się przy siłowniku hydraulicznym.

W sprzedaży dostępne są stacjonarne stoły do masażu składające się z jednego lub kilku (nawet czterech) segmentów. Wybierając stół wielosegmentowy, zwiększasz jego funkcjonalność, gdyż taki mebel może być łamany na przykład do pozycji fotela, Pivota, Trendelenburga i Anty-Trendelenburga.

Zwróć uwagę na materiały, z jakich wykonany jest stół rehabilitacyjny. Tapicerka powinna być powlekana tkaniną winylową, odporną na ścieranie oraz działanie wody, olejów, płynów fizjologicznych i środków dezynfekcyjnych. Jeśli chcesz zapewnić swoim pacjentom najwyższe bezpieczeństwo, możesz również zdecydować się na stół do rehabilitacji z powłoką antybakteryjną.

Stół rehabilitacyjny

Co jeszcze powinno znaleźć się w gabinecie?

Oprócz stołu do rehabilitacji w gabinecie powinny się znaleźć drabinki i materace rehabilitacyjne, rotory do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych, kabina do ćwiczeń UGUL czy aparat do elektroterapii. W prywatnym gabinecie sam decydujesz o tym, jaki zakres usług będziesz oferowa

klientom. Warto pamiętać, że im bogatsza oferta, tym większe zainteresowanie. Na początek można wyposażyć gabinet w najpotrzebniejszy sprzęt, a w międzyczasie dowiadywać się, na jakie zabiegi jest największy popyt i w miarę możliwości rozszerzać ofertę.

Pamiętaj, by wnętrze było nie tylko profesjonalnie wyposażone, lecz także przyjazne pacjentowi – wygodne, przytulne, bezpieczne i czyste. Wybierając meble i materiały remontowe (np. płytki, farby, panele), zadbaj o to, by były one łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji.

Gdzie kupić wyposażenie do gabinetu?

Wyroby medyczne, takie jak stół do rehabilitacji czy materace rehabilitacyjne, muszą spełniać wymagania określone w ustawie o wyrobach medycznych. Wybieraj wyłącznie certyfikowane produkty, zgłoszone do Rejestru Wyrobów Medycznych i opatrzone znakiem CE, który potwierdza, że dany stół rehabilitacyjny jest zgodny z wymaganiami zasadniczymi właściwych dyrektyw UE.

Sprzęt do rehabilitacji możesz kupić zarówno stacjonarnie, jak i online. Sklepy internetowe oferują zazwyczaj konkurencyjne ceny i gwarantują transport za pośrednictwem firmy kurierskiej. Najlepiej wybierać produkty z ofert sklepów internetowych specjalizujących się w sprzedaży mebli medycznych. Jednym z polskich producentów prowadzących sprzedaż internetową jest WSTECH. Stacjonarne stoły do masażu produkowane przez WSTECH możesz dowolnie spersonalizować przed zakupem, wybierając rodzaj i kolor tapicerki, kolor stelaża, szerokość stołu czy akcesoria dodatkowe.