Kule ortopedyczne – które wybrać i jak odpowiednio je ustawić?

Zanim zdecydujemy, jakie kule ortopedyczne kupić, warto zaznajomić się z podstawowymi parametrami, które powinny cechować dobrej jakości sprzęt medyczny tego typu. Na co zwrócić uwagę, by nie żałować zakupu?

Kule ortopedyczne – łokciowe czy pachowe?

Podstawowy podział obejmuje dwa rodzaje kul ortopedycznych – kule pachowe oraz kule łokciowe.

  • Kule inwalidzkie pod pachy stosowane są rzadziej, zaleca się je pacjentom, którzy z powodu swojej dysfunkcji nie mogą opierać się na dłoniach lub potrzebują całkowitego odciążenia kończyny dolnej. Należy pamiętać, że ten typ kul wywiera ucisk na znajdującą się w dole pachowym tętnicę, dlatego nie jest wskazany chorym na miażdżycę.
  • Łokciowe kule ortopedyczne są używane o wiele częściej. Angażują kończyny górne, które chory opiera na specjalnych lejach, co jest znacznie bardziej komfortowe. Zaleca się je w stanach pourazowych czy chorobach układu ruchu.

Dowiedz się, jakie kule będą dla Ciebie odpowiednie na https://www.brandvital.eu/kule-inwalidzkie/kule-inwalidzkie-jak-dopasowac/

Kule ortopedyczne – jakie wybrać?

Najlepsze kule ortopedyczne to takie, które są wytrzymałe, lekkie i idealnie dopasowane do potrzeb i fizjonomii użytkownika.

O wytrzymałości decyduje maksymalne obciążenie, które standardowo nie przekracza 130 kg. Jeżeli waga pacjenta jest wyższa, należy zamówić kule wykonane na zamówienie – to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo chorego. Kolejną istotną cechą jest waga kuli. Zazwyczaj waha się ona w granicach 600–800 g, jednak można znaleźć lżejsze modele o masie nieprzekraczającej 0,5 kg.

O wygodzie używania kuli ortopedycznej decyduje także rodzaj uchwytu. Za najlepsze, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu, uchodzą anatomiczne uchwyty gumowe, które dobrze dopasowują się do dłoni i ułatwiają stabilizację ciała. Uchwyt plastikowy nie jest tak wygodny, jednak jeśli z kul korzystamy tylko czasowo, takie rozwiązanie z pewnością będzie wystarczające.

Warto zwrócić uwagę na rodzaj obejmy ramienia. Zamknięta pozwala na względną swobodę dłoni – kula dobrze trzyma się przedramienia i wypuszczona z dłoni nie upada. To ważne zwłaszcza dla osób starszych lub pacjentów z poważnymi problemami zdrowotnymi. Osoby o większej sprawności ogólnej wybierają częściej obejmy otwarte z uwagi na większą możliwość manipulacji kulami.

wybór kul ortopedycznych

Jak wyregulować kule ortopedyczne?

O tym, jak ustawić kule ortopedyczne, decyduje rodzaj regulacji wysokości. Najczęściej wykorzystuje się mechanizm skokowy lub teleskopowy. W modelach o regulacji skokowej wysokość może być zmieniana o stałe wartości, np. 2 cm. W kulach teleskopowych regulacja jest w pełni płynna, dlatego o wiele łatwiej jest dostosować ją do wzrostu pacjenta.

Kula jest ustawiona prawidłowo, kiedy ręka oparta na uchwycie jest lekko zgięta w łokciu. Uchwyt z kolei powinien znajdować się na wysokości nadgarstka swobodnie zwisającej dłoni. Dostępne na rynku modele dają możliwość zwiększenia lub zmniejszenia wysokości kuli nawet o 30 cm, co znacznie ułatwia dopasowanie. Problem może pojawić się w przypadku osób bardzo niskich lub ponadprzeciętnie wysokich – w takim przypadku zwykle konieczne jest zaprojektowanie kuli indywidualnie.