Wszystko, co musisz wiedzieć o maskach antysmogowych

Z każdym rokiem rośnie świadomość dotycząca jakości otaczającego nas powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie. Niestety Polska plasuje się w europejskiej czołówce państw pod względem zanieczyszczenia powietrza. Na wdychanie toksycznych substancji narażeni jesteśmy, mieszkając w dużych aglomeracjach miejskich, przy ruchliwych ulicach i w pobliżu rozbudowanych stref ekonomicznych. Dlatego z pomocą spieszą coraz licznej pojawiające się na rynku maski antysmogowe. Jednak przed ich zakupem warto się zastanowić i wybrać model najlepiej spełniający swoją funkcję.

Na co zwrócić uwagę przed kupnem maski?

Przede wszystkim należy poszukać informacji na temat certyfikatów, jakie posiada dany produkt. Na terenie Unii Europejskiej wyróżnia się 3 rodzaje certyfikatów (FFP1, FFP2 i FFP3), które określają ilość zatrzymywanych lotnych cząstek (FFP3 99%). Inna certyfikacja dotyczy amerykańskich masek, gdzie widnieją oznaczenia N95, N99 i N100 (zatrzymuje 99,97% cząstek), ale nie wykazują szczelności dla olejów. Natomiast w przypadku masek przeciwpyłowych znajdziemy klasyfikację P1, P2, P3 (zatrzymuje 99,95% cząstek). Ponadto zwróćmy uwagę, czy na produkcie widnieje oznaczenie CE, czyli deklaracja producenta, że wyrób spełnia wymagania techniczno-prawne Unii Europejskiej.

Rodzaj filtru w masce antysmogowej

Maski różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem zastosowanego filtru. Wyróżnia się: filtry węglowe (F1), które zatrzymują nawet 99,9% pyłów o wielkości 0,1 mikrometra, chronią przed pyłami typu PM10 i PM2,5, a także zatrzymują zanieczyszczenia gazowe (tlenki węgla), oraz filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), które od filtrów węglowych różnią się tym, że zatrzymują do 97% cząstek. Są też maski, które mają mieszane filtry (F3), czyli połączenie obu wyżej wspomnianych. Jednak aby maska nam służyła, nie można zapomnieć o określonej czasowo przez producenta wymianie filtrów. Wraz z użytkowaniem filtry ulegają zużyciu, a stosowanie takiej maski mija się z celem, dlatego nie wolno o tym zapominać.

Rozmiar maski antysmogowej

Maski dostępne są w różnych rozmiarach, co ma służyć lepszemu dopasowaniu do użytkownika. Kupując maskę, dokładnie zapoznajmy się z wymiarami i zadbajmy o to, aby dobrze przylegała do twarzy. Tylko w taki sposób zagwarantujemy sobie, że maska będzie działała w sposób efektywny. Powstanie jakiegokolwiek przecieku na skutek szczeliny między powierzchnią ciała a maską powoduje, że nie spełnia ona swojego zadania. Dlatego jeżeli jest taka możliwość, wyregulujmy maskę w ten sposób, aby przylegała bardzo ściśle do twarzy.

Dla kogo maski antysmogowe?

Maski szczególnie polecane są osobom przebywającym w zanieczyszczonym środowisku, trenującym sport na zewnątrz, rowerzystom, dzieciom, osobom starszym i osobom chorującym na przewlekłe choroby układu oddechowego takie jak np. astma czy alergia. W maski antysmogowe powinni zaopatrzyć się też ci, którzy ze względu na miejsce pracy są szczególnie narażeni na toksyczne pyły. Najbardziej powinniśmy chronić małe dzieci, których układ oddechowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały i nie potrafi przeciwstawić się wdychanym toksynom. Dodatkowo osoby cierpiące na choroby oddechowe zmniejszają w ten sposób ryzyko pogorszenia swojego stanu zdrowia i wystąpieniu zaostrzeń.