Implanty stomatologiczne – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Implanty zastępują brakujące zęby już od połowy 1960 roku, jednak w ostatnich latach ich stosowanie stało się bardziej popularne i powszechnie. Mogą być używane do zastąpienia ubytków w uzębieniu lub do celów estetycznych. Jeżeli planujesz wstawienie implantu i chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do przeczytania tego artykułu do końca.

Implanty w obecnej formie stosowane są już od ok 80 lat. Ich historia sięga jednak dużo dalej w przeszłość. Próby zastąpienia brakujących zębów podejmowali już nasi dalecy przodkowie. Jednak w związku ze słabo rozwiniętą technologią i medycyną zabiegi te polegały najczęściej na próbie zastąpienia zęba, zębami zwierząt lub kośćmi umieszczonymi na metalowej konstrukcji. Dopiero wykorzystanie tytanu pomogło rozwinąć się implantologii dentystycznej. Dlaczego tytan? – o tym za chwilkę.

Z implantów mogą skorzystać osoby chcące uzupełnić ubytki w zębach, bez znaczenia czy chodzi tylko o jeden czy o wszystkie zęby, są dobrym rozwiązaniem również dla osób chcących uniknąć protezy wyjmowanej. Na forach coraz częściej możesz znaleźć wpisy osób które zdecydowały się na to rozwiązanie, ze względów estetycznych, były one niezadowolone ze swoich zębów a teraz mają iście hollywoodzki uśmiech. Przed zabiegiem lekarz bada stan ogólny jamy ustnej, może również zlecić zrobienie zdjęcia rentgenowskiego.

Czym są implanty?

Implant często mylony jest ze sztucznym zębem. Jest to częsta pomyłka wynikająca z nieznajomości tematyki. Jest to substytut korzenia brakującego zęba, na nim osadzona jest korona najczęściej porcelanowa lub ceramiczna. Uzupełnia się nimi braki w uzębieniu za pomocą protez stałych jak korony czy mosty, lub ruchomych które łączą się z implantem za pomocą różnych łączników.

Najczęściej wykonane są z tytanu. Jest to najbardziej przyjazny metal dla naszego organizmu, posiada on zdolność pełnej integracji z ludzką kością. Jest to również materiał słynący ze swoich zalet mechanicznych jak trwałość i wytrzymałość, istnieje również możliwość jego obrabiania z olbrzymią dokładnością. Kolejną jego zaletą jest to, że nie uczula.

Proces wszczepiania

Zabieg wszczepiania implantów przeprowadzany jest przy użyciu miejscowego znieczulenia lub podtlenku azotu (gaz rozweselający) i trwa około godziny. Zabieg jest więc wykonywany bezboleśnie, jedyne co możesz poczuć to lekkie wibracje w jamie ustnej. Przy zabiegach obejmujących większą część jamy ustnej zabieg odbywa się pod nadzorem anestezjologa.

Dentysta podczas zabiegu wykonuje otwór w kość, następnie wkręca do niego implant, który zaczyna wrastać w tkankę kostną. Dlatego wszczepianie implantów powinno się odbywać pod okiem specjalistów z dużym doświadczeniem.

Po zabiegu implantolog może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych lub antybiotyku. Może również wystąpić opuchlizna. W pierwszych dniach po zabiegu szczególnie ważne jest delikatne szczotkowanie i płukanie jamy ustnej, oraz unikanie wysiłku fizycznego. Należy również przestrzegać wszystkich wytycznych otrzymanych od lekarza. Stosowanie się do zaleceń ma pomóc w prawidłowym połączeniu się implantu z kością.

Zalety implantów stomatologicznych

Wysoka skuteczność

Wskaźnik skuteczności zabiegów implantologicznych różni się w zależności od zdrowia jamy ustnej pacjenta, miejsca gdzie umieszczony będzie implant oraz wiedzy osoby przeprowadzającej zabieg. Ogólnie jednak zabieg ten kończy się sukcesem w 95% przypadków.

Naturalny wygląd

Nie należy martwić się tym, że implant będzie powodował dyskomfort lub nieprzyjemnie uczucie. Naturalne wrażenie wynika z faktu, że jest on połączony z twoją kością. Ze szczególną ostrożnością podchodzi się również do projektowania korony. Wykonuje się ją tak, aby nie dało się jej odróżnić od „prawdziwych” zębów. Wszystko to ma zapewnić poczucie komfortu i przywrócić uśmiech na Twojej twarzy, zwłaszcza w miejscach publicznych.

Komfort przy jedzeniu

Implanty działają jak prawdziwe zęby, pozwalają Ci jeść wszystkie ulubione potrawy bez wysiłku czy odczuwania bólu. Siła z jaką będziesz przeżuwać oraz gryźć jest praktycznie taka sama jak u osoby z kompletem zębów.

Pomagają chronić zdrowe zęby.

Kiedy stracisz ząb, jedną z opcji która masz do wyboru jest mostek dentystyczny. Często wiąże się to z ingerencję w stan sąsiednich zdrowych zębów, aby zapewnić właściwą równowagę dla mostu. Implant pozwala na ustawienie korony bezpośrednio na nim, dzięki czemu inne zęby nie muszą cierpieć z powodu trudnej sytuacji jednego z nich.

Jak o nie dbać?

Chociaż implantom nie grozi próchnica, nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Musisz je regularnie szczotkować i nitkować, należy im poświęcać im tyle samo uwagi co naturalnym zębom. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może powodować przykre konsekwencje jak na przykład stan zapalny. Zalecane jest również stosowanie specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej. Pamiętaj również o wizytach kontrolnych u implantologa.