Umiejętne dobieranie soczewek okularowych

Szkła do okularów są różnego rodzaju. Tak naprawdę ciężko jest wskazać dokładnie, jakie szkła będą najlepsze dla przeciętego użytkownika. Szkła okularowe znacząc się pomiędzy sobą różnią i w doborze właściwych powinien pomóc okulista, optometrysta oraz optyk. Pierwszorzędowym czynnikiem, który wpływa bezpośrednio na to, jakiego rodzaju soczewki okularowe zostaną zastosowane jest oczywiście to, z jakiego rodzaju wadą wzroku mamy do czynienia.

Jakie soczewki wybrać?

Podstawowa decyzja opiera się oczywiście na tym, z jaką wada wzroku mamy do czynienia. Do wyboru mamy następujące typy soczewek okularowych:

  • skupiające
  • rozpraszające
  • cylindryczne
  • sferyczne i asferyczne
  • soczewki dwuogniskowe
  • soczewki progresywne

Rodzajów soczewek, jak widać jest bardzo wiele i zawsze wybór ma zindywidualizowany charakter. Żeby naprawdę bardzo dobrze wybrać koniecznością będzie rzecz jasna skorzystanie z pomocy specjalistów w zakresie okulistyki oraz optyki. Starczowzroczność oraz pierwotne zaburzenia refrakcji wymagać mogą dodatkowego zastosowania soczewek dwuogniskowych lub progresywnych. Jest to alternatywa dla stosowania dwóch par okularów służących od patrzenia do bliży oraz do dali.

Jakie jest zadanie soczewek okularowych?

Podstawowym zadaniem soczewek jest niwelowanie wady refrakcji w obrębie oka. Wady te związane są z nieprawidłowym skupianiem światła przez układ optyczny oka, a więc głównie rogówkę oraz soczewkę gałki ocznej. W przypadku krótkowzroczności dochodzi do powstawania obrazu za siatkówką, natomiast przy dalekowzroczności – przed siatkówką. Osoba z wadą refrakcji nie widzi więc wyraźnie obrazu, gdyż nie kumuluje się on w obrębie dołka, czyli centrum najostrzejszego widzenia w siatkówce. Ma to istotne implikacje dla wszystkich użytkowników okularów i przekłada się bezpośrednio na dyskomfort, który związany jest z wadami refrakcji.

Inne, złożone wady refrakcji

Są również wady refrakcji, które wynikają z nierówności rogówki oraz zmiennego skupiania światła w zależności od kierunku ich padania. Brak równomiernego rozłożenia promieni świetlnych w obrębie siatkówki może być korygowany przez specjalne soczewki okularowe cylindryczne. Jest to podstawowa metoda leczenia tej wady wzroku, czyli astygmatyzmu.

Warto dobrać dla siebie jak najlepsze soczewki okularowe. Dostosowanie soczewek do aktywności, trybu pracy ma istotne przełożenie na komfort i ostrość widzenia. Najlepiej dobierać okulary w specjalistycznych salonach optycznych – np. seikovision.com/pl/ gdzie dostępne są produkty optyczne wielu światowych marek.