Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?

Wada wzroku potrafi poważnie utrudnić życie. Popularne rozwiązanie korekcji wzroku jakim są okulary nie zawsze zdaje egzamin.

Ograniczone pole widzenia, parujące lub brudne szkła, ryzyko upadku okularów podczas wykonywania niektórych aktywności – to liczne problemy osób, których wzrok nie jest idealny. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób korzysta z alternatywy jaką są soczewki kontaktowe. Sprawdźmy co warto o nich wiedzieć.

Jakie są rodzaje soczewek i jakie wady można nimi leczyć?

Obecnie wybór soczewek kontaktowych jest naprawdę szeroki. Najczęściej używane są soczewki żelowe i żelowo-silikonowe, które dobrze przepuszczają tlen, dzięki czemu są bezpieczne dla oka. Wśród nich wymienić możemy soczewki jednodniowe, które wyrzucamy każdego wieczora, soczewki kontaktowe całodobowe, soczewki miesięczne a nawet zestawy do ciągłego noszenia, których nie musimy wyciągać na noc. Soczewki doskonale korygują zarówno krótko jak i dalekowzroczność, pomagają również przy astygmatyzmie. Poza tym mogą pełnić również rolę dekoracyjną i zmieniać kolor naszych oczu.

Czy zakładanie i higiena soczewek jest trudna?

Wokół soczewek kontaktowych narosło wiele mitów, które sprawiają, że część z nas obawia się ich używania. Często słyszymy bowiem, że higiena soczewek jest zadaniem trudnym. Tymczasem to nie prawda. Soczewki jednodniowe po prostu wyrzucamy. Te, które możemy nosić dłużej odkażamy specjalnym płynem. Używamy go również podczas ich przechowywania w pojemniczku.
Aby założyć soczewkę musimy umieścić ją na opuszku palca oraz lekko rozszerzyć palcami powieki. Delikatnie przykładamy soczewkę do powierzchni oka i mrugamy – znajdzie się ona wówczas w odpowiednim miejscu.

Kto nie może nosić soczewek kontaktowych?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Tymczasem przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych nie jest wiele. Są to przede wszystkim schorzenia związane z oczami a więc zespół suchego oka czy problemy ze słabym krążeniem w obrębie gałek ocznych. Poza tym nie zaleca się ich noszenia w trakcie choroby związanej z łzawieniem i podrażnieniem oczu. Przeciwwskazaniem do noszenia soczewek jest również cukrzyca oraz bariery psychiczne.

Podsumowując, soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów, która sprawdza się w przypadku wielu osób. Jeśli więc masz już dość swoich okularów i marzysz o większej swobodzie warto zastanowić się nad zakupem soczewek. Tym bardziej, że wcale nie musi to być drogie. Sporo informacji na ten temat znajdziesz na stronie mojepierwszesoczewki.pl.