Soczewki czy okulary?

Każda osoba, która ma problemy z widzeniem staje przed tym trudnym wyborem. Soczewki czy okulary? Obie opcje mają swoje wady i zalety. Co więc wybrać?

Soczewki kontaktowe
Ich ogromnym plusem jest to, że soczewki dają więcej możliwości niż tradycyjne okulary, zwłaszcza soczewki kontaktowe całodobowe. Pozwalają na normalną, niczym nie ograniczoną aktywność fizyczną. Mało tego! Soczewki dają większe pole widzenia niż okulary. Znaczy to, że nie ma w nich tzw. martwej strefy, w której działanie korekcyjne nie działa. Warto też pamiętać, że noszenie okularów obarczone jest ryzykiem odniesienia urazu. W przypadku soczewek – nie ma o tym mowy. Soczewka nie może się rozbić i uszkodzić gałki ocznej lub samej twarzy. Największą wadą soczewek kontaktowych jest sposób ich nakładania. Ta umiejętność przeraża osoby, które nie miały nigdy styczności z kontaktami. W tej sprawie kluczowe jest doświadczenie. O pomoc przy pierwszym nakładaniu soczewek najlepiej poprosić specjalistę. Lekarz pokaże co i jak. Doradzi i wskaże ewentualne zagrożenia. Potem, pozostaje już tylko ćwiczyć.

Soczewki kontaktowe, oprócz działania korekcyjnego mogą też pełnić funkcje estetyczne. Dostępne są we wielu kolorach i odcieniach, można więc bawić się nimi i dopasowywać do różnych stylizacji. Soczewki są też dużo bardziej dyskretne niż okulary. Dzięki nim, nikt nawet nie musi wiedzieć o wadzie wzroku. Nie wpływają w żaden sposób na rysy twarzy. Ma to ogromne znaczenie dla osób, którym szczególnie zależy na wyglądzie. Trudno wyobrazić sobie modelkę na wybiegu, która na nosie ma okulary.

Okulary
To tradycyjny wybór. Ich największą zaletą jest to, że nie trzeba w żaden szczególny sposób dbać o ich higienę. W razie zabrudzenia – wystarczy przetrzeć. Okulary są też bardziej opłacalne niż zakup soczewek kontaktowych. Dlaczego? Bo nie trzeba zmieniać ich tak często jak soczewki. Równocześnie, są dużo droższe niż komplet kontaktów. Oznacza to większy wydatek za jednym razem. Popularnie wierzy się, że okulary mniej „męczą” oczy. Nie jest to jednak do końca prawda. Właściwie dobrane oraz użytkowane soczewki kontaktowe nie mają prawa negatywnie wpłynąć na komfort widzenia.