Zmniejszenie piersi – gdy celem jest mniejszy rozmiar biustu

Większość kobiet niezadowolonych z wyglądu swojego biustu decyduje się na jego powiększenie, ale czasami przyczyna zabiegu jest odwrotna.

Kliniki chirurgii plastycznej wykonują przede wszystkim zabiegi polegające na powiększeniu biustu. Warto jednak wskazać, że wiele z nich przeprowadza też zmniejszanie piersi, które wybierane jest przez kobiety pragnące uzyskać mniejszy rozmiar swojego biustu.

Artykuł porusza następujące zagadnienia:

 • Czym jest zmniejszanie piersi?
 • Przyczyny pomniejszenia piersi
 • Wskazania do zabiegu pomniejszenia biustu
 • Przebieg operacji zmniejszenia biustu
 • Zalecenia pooperacyjne
 • Ile kosztuje zabieg zmniejszenia piersi?
 • Gdzie można pomniejszyć biust?

Czym jest zmniejszanie piersi?

Zabieg taki jak zmniejszenie piersi jest jednym z zabiegów chirurgicznych stosowanych na piersi. Jego celem jest zmniejszenie biustu, a także często jego dodatkowe wymodelowanie, aby nadać mu atrakcyjny wygląd.

Zabieg ten polega głównie na usunięciu tkanki tłuszczowej i nadmiaru skóry, a niekiedy także na zmianie pozycji brodawki sutkowej, jeśli zmniejszenie piersi tego wymaga. Także zabieg może polegać na liposukcji – to zabieg, który oferuje medycyna estetyczna, polegający na odessaniu nadmiaru tłuszczu. Nie jest on jednak efektywny w każdym przypadku, dlatego najczęściej zmniejszenie biustu odbywa się operacyjnie.

Profesjonalnie przeprowadzone zmniejszanie piersi pozwala pacjentce na uzyskanie optymalnych efektów – mniejszych, lżejszych, bardziej estetycznych piersi zgodnie z jej indywidualnymi oczekiwaniami.

Aktualnie zmniejszenie piersi jest zabiegiem, który można wykonać w każdym dobrym gabinecie chirurgii plastycznej. W wybranych przypadkach, gdy pojawiają się wskazania medyczne, zabieg może być zrefundowany przez NFZ.

Przyczyny pomniejszenia piersi

Wiele kobiet narzeka na rozmiar swojego biustu. Zbyt duże piersi mogą nie tylko być problemem estetycznym, ale również mogą zmniejszać komfort życia, powodować ból.

Większy biust sporo waży, dlatego może powodować bóle kręgosłupa. Uniemożliwia uprawianie niektórych sportów, przeszkadza w śnie, a także sprawia trudności w doborze bielizny i odzieży. Warto także zaznaczyć, że u pacjentek, u których przeprowadzono zmniejszenie piersi, odnotowano spadki bólów migrenowych oraz uzyskano poprawę w pracy układu oddechowego.

Redukcja piersi pozwala także na poprawę komfortu psychicznego. Poprawia się samoocena pacjentki, zmniejszają się stany lękowe, zanika depresja, które mogą być wywołane przez zbyt duży rozmiar biustu. Poprawia się także jakość życia seksualnego.

Wskazania do zabiegu pomniejszenia biustu:

 • nadmierny przerost gruczołu piersiowego
 • dolegliwości kręgosłupa w związku ze zbyt dużym obciążeniem ze strony piersi
 • zmniejszony komfort codziennego życia

Przebieg operacji zmniejszenia biustu

Przed zabiegiem takim jak zmniejszenie piersi pacjentka przechodzi konsultację lekarską i wykonuje zalecone badania do zabiegu. Gdy nie posiada ona przeciwwskazań, zabieg może być zrealizowany.

Zmniejszanie piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje wówczas odpowiednie nacięcia w okolicy brodawki i na piersi, aby następnie usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej. Potem repozycjonuje się brodawkę sutkową i usuwa nadmiar skóry. Piersi można także wymodelować, na przykład z użyciem implantu, aby nadać im odpowiedni wygląd.

Czas trwania operacji to od około 2 do 4 godzin w zależności od pacjentki.

Zalecenia pooperacyjne

Po operacji zmniejszenia piersi pacjentka pozostaje w klinice przez około 1-2 dni. Otrzymuje także od lekarza zestaw zaleceń pooperacyjnych, w tym między innymi są to:

 • spanie na plecach przez okres do 2 tygodni
 • ograniczenie aktywności ruchowej do 2 tygodni
 • noszenie stanika uciskowego przez czas do 3 miesięcy
 • stosowanie odpowiednich maści na blizny
 • regularne odwiedzanie lekarza w celu kontroli zabiegu

Całkowity czas rekonwalescencji wynosi do około 3 miesięcy. Po tym czasie pacjentka może zobaczyć ostateczny rezultat wykonanego zabiegu.

Ile kosztuje zabieg zmniejszenia piersi?

Ile należy zapłacić za prywatne zmniejszanie piersi? Cena zabiegu uzależniona jest od szeregu różnych czynników, w tym wielkości piersi, typu zabiegu, cennika kliniki lub gabinetu.

Najczęściej zmniejszenie piersi jest związane z kosztem od około 15 tysięcy złotych do 20 tysięcy złotych. Dokładne informacje można znaleźć na stronach internetowych klinik lub uzyskać podczas konsultacji.

Gdzie można pomniejszyć biust?

Obecnie zmniejszenie piersi jest dość popularnym zabiegiem, dlatego też zabieg ten można wykonać w wielu klinikach i gabinetach na terenie całego kraju.

Zabieg zmniejszenia piersi przeprowadza również Gabinet Chirurgii Plastycznej – Marta Raczkowska z Krakowa, który specjalizuje się w różnego rodzaju operacjach biustu w tym w zabiegu zmniejszania piersi

Reasumując, operacja zmniejszenia piersi to dla wielu kobiet najlepsze rozwiązanie – dzięki niej można skutecznie i trwale pozbyć się problemu, jakim jest zbyt duży biust, a także odzyskać codzienny komfort życia!