Jak unikać skutków nadciśnienia tętniczego?

Jedną z niezwykle popularnych chorób dzisiejszych czasów jest nadciśnienie tętnicze. Jeżeli jest nieleczone, to w rezultacie można spodziewać się przykrych skutków i trudnych do wyeliminowania konsekwencji w postaci poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego – jeżeli tylko zauważymy zmiany w samopoczuciu – warto natychmiast skontaktować się z lekarzem. Konieczna może się okazać także zmiana codziennego stylu życia.

Czym jest nadciśnienie tętnicze? 

Podwyższone ciśnienie krwi, które przekracza dopuszczalną normę to prawdopodobieństwo występowania choroby znanej jako nadciśnienie tętnicze. Pomiary podaje się w milimetrach słupa rtęci (czyli jako mm Hg), a po badaniu wynik wskazuje dwie liczby odpowiedzialne za ciśnienie skurczowe oraz rozkurczowe. Powodów występowania nadciśnienia może być wiele, jednak najczęściej wymienianym jest otyłość. Według przeprowadzonych badań także u dzieci ze zwiększoną masą ciała częściej występuje wysokie nadciśnienie tętnicze skurczowe, natomiast  trochę rzadziej rozkurczowe [1]. Pewne jest, że dieta przy nadciśnieniu tętniczym – niezależnie od wieku – jest bardzo ważnym aspektem codziennego stylu życia.

Dieta przy nadciśnieniu tętniczym – czego unikać? 

Otyłość to choroba, która jednocześnie wzmaga ryzyko występowania innych dolegliwości. Przyczynia się także do nasilenia niektórych zaburzeń metabolicznych [2]. Dlatego niezwykle istotną kwestią jest wyeliminowanie z codziennej diety tych potraw, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie. Nie powinny być one bogate w sód, cukry proste oraz tłuszcze nasycone. Zalecane jest także zrezygnowanie z żywności wysoko przetworzonej. Oprócz powyższych dań konieczne może być także wykluczenie papierosów oraz ograniczenie spożywania alkoholu do absolutnego minimum. 

Dieta przy nadciśnieniu tętniczym – co warto jeść?

Osoby, które walczą z nadciśnieniem powinny jeść regularne posiłki składające się z niewielkich porcji. Może być ich natomiast nawet do pięciu dziennie, co gwarantuje, że spalanie tkanki tłuszczowej będzie prostsze. Warto jednak do diety dołączyć także aktywność fizyczną – wtedy rezultaty będą zaskakujące.  W spożywanych posiłkach ważną kwestię dogrywają witaminy, które uzupełniają niedobory i pomagają organizmowi w neutralizacji wolnych rodników. Warto więc wybierać takie dania, które bogate są przede wszystkim w witaminę A, C oraz E. 

Okazuje się jednak, że niewiele osób decyduje się na dietę niskotłuszczową oraz taką, która opiera się na obniżonej zawartości cholesterolu. Według przeprowadzonych badań – wybiera ją tylko co piąta osoba, a dietę redukcyjną niestety jedna na sto [3]. Tymczasem to właśnie  warzywa i owoce są szczególnie zalecane w walce z nadciśnieniem. Posiłki powinny być obfite m.in. w paprykę, pomidory, sałatę, marchew czy dynię.  Ze poobiednich przekąsek warto wybierać żurawinę, aronię, jarzębinę czy rokitnik. 

Chcąc uniknąć przykrych skutków nadciśnienia tętniczego, należy zacząć przede wszystkim od wdrożenia leczenia zalecanego przez lekarza oraz zmiany stylu życia. Aktywność fizyczna i dieta to absolutna podstawa, jednak nie należy także zapominać o tym, że eliminacja stresu i odpowiednia dawka snu to kolejne ważne czynniki, które poprawiają nasze zdrowie. 

[1] W. Bryl, A. Miczke, D. Pupek-Musialik, Nadciśnienie tętnicze i otyłość — narastający problem wieku rozwojowego, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2005, tom 1, nr 1, s. 28.

[2] Tamże.

[3] M. Bronkowska , H. Martynowicz, K. Żmich i inni, Wybrane elementy stylu życia oraz wiedza żywieniowa otyłych osób z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym, Nadciśnienie Tętnicze 2009, 13(4), s. 272.

Bibliografia

  1. Bronkowska M. , Martynowicz H., Żmich K. i inni, Wybrane elementy stylu życia oraz wiedza żywieniowa otyłych osób z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym, Nadciśnienie Tętnicze 2009, 13(4), s. 272.
  2. Bryl W., Miczke A., Pupek-Musialik D., Nadciśnienie tętnicze i otyłość — narastający problem wieku rozwojowego, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2005, tom 1, nr 1.