Ciśnieniomierz – zegarowy a elektroniczny – na co się zdecydować?

Najpopularniejszymi typami ciśnieniomierzy są ciśnieniomierze zegarowe oraz elektroniczne. Oba rodzaje urządzeń pomagają sprawdzać poziom ciśnienia krwi i kontrolować stan zdrowia. Z modeli zegarowych korzystają przede wszystkim lekarze, a z elektronicznych pacjenci w swoich domach. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ciśnieniomierzy i który z nich wybrać?

Ciśnieniomierz zegarowy

Ciśnieniomierz zegarowy jest typem ciśnieniomierza manualnego. Główną częścią urządzenia jest manometr z zegarem, z którego tarczy odczytuje się wyniki. Ponadto sprzęt wyposażony zostaje w mankiet z komorą powietrzną. Element ściska się przy pomocy ręcznej pompki. Wcześniej wspomniana tarcza zegarowa wyświetla wyniki dzięki mechanizmowi sprężynowemu. Korzystanie z urządzenia wymaga też użycia stetoskopu, co wiąże się z wykorzystaniem metody osłuchowej podczas badania.

Ciśnieniomierze zegarowe pozwalają na wykonywanie dokładnych pomiarów ciśnienia krwi. Obsługa urządzeń wymaga jednak wiedzy i wprawy. Z tego powodu z ciśnieniomierzy zegarowych korzystają przede wszystkim lekarze czy pielęgniarki w szpitalach i przychodniach. Z modelu można korzystać również w domu, jednak trzeba liczyć się z tym, że nauka obsługi sprzętu będzie wymagała trochę czasu.

Ciśnieniomierz elektroniczny

Elektroniczne ciśnieniomierze to najpopularniejsze ciśnieniomierze do użytku domowego, dlatego że są proste w obsłudze. Wynik badania można łatwo odczytać na wyświetlaczu, nie trzeba nasłuchiwać tonów serca stetoskopem. Ciśnieniomierze elektroniczne różnią się między sobą metodą pompowania komory powietrznej w mankiecie. Dzielą się na modele automatyczne oraz półautomatyczne. Pierwszy typ ciśnieniomierzy elektronicznych sam pompuje mankiet, a drugi wymaga napompowania mankietu za pomocą pompki przez użytkownika. Modele automatyczne są najprostsze w obsłudze, dlatego że korzystanie z nich wiąże się z najmniejszym zaangażowaniem badanego.

Wśród ciśnieniomierzy elektronicznych wyróżnia się ponadto modele naramienne i nadgarstkowe. Jak informują już same ich nazwy, w przypadku pierwszych z nich mankiet sprzętu zakłada się na ramię, a gdy korzysta się z drugich – na nadgarstek. Należy wiedzieć, że dokładność pomiarów dokonywanych przez ciśnieniomierze elektroniczne (zwłaszcza modele nadgarstkowe) jest mniejsza niż ta, którą zapewniają modele zegarowe. Wspomnianą wadę po części rekompensuje prosta obsługa sprzętów.

Ciśnieniomierz zegarowy czy elektroniczny – co wybrać?

Oba rodzaje urządzeń mają swoje wady i zalety. Ciśnieniomierze zegarowe są jednak dokładniejsze niż warianty elektroniczne. Jeżeli urządzenia zostały odpowiednio skalibrowane, pracują sprawnie, mają szczelny mankiet i umiejętnie się je obsługuje, zapewniają najbardziej wiarygodne wyniki pomiarów. Choć ciśnieniomierze elektroniczne mierzą ciśnienie z mniejszą dokładnością niż modele zegarowe, są od nich prostsze w obsłudze i nie wymagają okresowych kalibracji. Korzystanie z modeli elektronicznych nie wymaga wprawy ani szczególnych umiejętności. Mogą być stosowane przez każdego nie tylko w domu, ale nawet w podróży czy w pracy. Ponadto ciśnieniomierze elektroniczne nierzadko zostają wyposażone w przydatne funkcje takie jak zapisywanie w pamięci ostatnich wyników czy wykrywanie arytmii.

Na pytanie o to, który ciśnieniomierz lepiej wybrać – zegarowy czy elektroniczny – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz umiejętności. Warto zdecydować się na ciśnieniomierz zegarowy, gdy ważna jest dokładność pomiarów, a skomplikowana obsługa urządzenia nie przysporzy problemów. Modele elektroniczne okażą się z kolei korzystniejszym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim i łatwym sprawdzaniu poziomu ciśnienia krwi.