Rodzaje ciśnieniomierzy – który model sprawdzi się w domu
Zawartość podstrony
Nadciśnienie tętnicze to coraz powszechniej występujący problem współczesnego społeczeństwa. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby w wieku średnim, oraz seniorzy. Zwiększa się jednak ilość przypadków choroby nadciśnieniowej u pacjentów poniżej 40 roku życia. Osoby te powinny regularnie kontrolować ciśnienie, dlatego warto posiadać w domu odpowiedni aparat.
Jak działa ciśnieniomierz
Ciśnieniomierze wykorzystują metodę wymyśloną w 1896 roku przez włoskiego lekarza Riva-Rocciego. Pacjentowi nakłada się specjalny mankiet na przedramieniu, w który wpompowywane jest powietrze do określonej wartości a następnie powoli spuszczane. Na początku ciśnienie w mankiecie było równoważone w przez rtęć w szklanej rurce, która dzięki odpowiedniej skali wskazywała jego poziom. W tym czasie lekarz za pomocą stetoskopu badał tętno, na tętnicy przedramieniowej zaraz poniżej mankietu. Moment w którym odgłos tętna na tętnicy zostaje przez lekarza wyłapany jest wartością skurczową, zaś wartość rozkurczowa to moment kiedy odgłos tętna zanika. Obecnie ciśnieniomierze rtęciowe nie są już stosowane, jednak zasada pomiaru pozostaje ta sama
Ciśnieniomierz tradycyjny czyli mechaniczny
Są to aparaty, których obsługa jest w pełni manualna. Wykorzystują one nie rtęć w szklanym słupku a mechanizm sprężynowy tzw. aneroidowy, który zmienia wartość ciśnienia w mankiecie na odpowiednie ustawienia wskazówek manometru. Jednak w tym przypadku również konieczne jest wysłuchanie tętna na tętnicy przedramieniowej. Jeśli badania dokonuje osoba z doświadczeniem jest ona niezwykle dokładna. Użytkowanie ich wymaga nieco wprawy by wyłapać pojawienie się odgłosu tętna oraz są dość trudne do obsługi jedną ręką.
Dlatego też aparaty ręczne zegarowe do samodzielnego pomiaru są wyposażone w długi z metalową klamrą mankiet z zintegrowanym stetoskopem. Dzięki temu znacznie łatwiej go założyć i dokonać pomiaru.
Ciśnieniomierze elektroniczne (cyfrowe)
Ciśnieniomierz elektroniczny wykorzystuje podobną metodą co aparaty zegarowe z tą jednak różnicą że pomiaru tętna nie dokonuje się stetoskopem a robi to za nas urządzenie dzięki zamontowanemu w mankiecie oscylatorowi. Są to modele w pełni automatyczne, najczęściej stosowane w domu. Warto jednak pamiętać, że ich pomiar może mieć dość duży zakres błędu.
Urządzenie te występują w dwóch wersjach:
– automatycznej – gdzie jedynie sami zakładamy mankiet, a aparat już napompuje i dokona pomiaru,
– półautomatycznej – w tego typu modelach pompowanie mankietu może być wykonywane za pomocą gruszki, lub też pomiar ciśnienia jest dokonywane tradycyjną metodą osłuchową.
Ciśnieniomierze elektroniczne mogą występować w wersji naramiennej oraz nadgarstkowej. Ten drugi typ bada tętno na tętnicy promieniowej, jednak ze względu na możliwość występowania różnego rodzaju zaburzeń krążeniowych w kończynach (np. u osób starszych w wyniku zmian miażdżycowych) urządzenia te najmniej dokładne. Jednak ich dużą zaletą są nieduże rozmiary oraz łatwość w nakładaniu.
Dobry ciśnieniomierz jest niezbędnym urządzeniem, nie tylko u osób, które zmagają się z takimi zaburzeniami jak nadciśnienie wtórne czy pierwotne, lecz także u tych, które są tymi chorobami zagrożone.