O czym warto wiedzieć przed przejściem na dietę ketogeniczną? Sprawdź!

Pod pojęciem takim jak dieta ketogeniczna, w skrócie dieta keto, kryje się specjalny styl odżywiania się, za pośrednictwem którego dąży się do osiągnięcia ketozy. Jest to stan, w którym organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcz jako główne źródło swojej energii.

By doszło do ketozy, konieczne jest przede wszystkim zmniejszenie ilości dostarczanych organizmowi węglowodanów, czyli cukrów. Jednocześnie, w pierwszej fazie diety keto, dąży się też do zmniejszenia ilości spożywanych białek.

Dieta ketogeniczna jak powrót do przeszłości

Ze względu na swoje zalecenia żywieniowe dieta ketogeniczna często porównywana jest do diety ludzi pierwotnych. Wówczas spożywaliśmy większe ilości tłuszczów i białek, natomiast mało węglowodanów, ponieważ dostęp do nich był ograniczony – wynikało to z braku rolnictwa. W związku z tym węglowodany pochodziły wtedy głównie z owoców i warzyw dostępnych sezonowo.

Zwolennicy diety ketogenicznej bardzo często wskazują także, że dieta ta jest znacznie zdrowsza, ponieważ w dzisiejszych czasach coraz więcej pokarmów zawiera duże ilości węglowodanów, w tym węglowodanów prostych. To przede wszystkim one odpowiadają za nadmierną otyłość i nadwagę w rozwiniętych społeczeństwach, a także sprzyjają innym chorobom, na przykład chorobom serca, cukrzycy, zaburzeniom hormonalnym, a nawet nowotworom. W związku z tym przejście na dietę ketogeniczna ma pozwalać na zmniejszenie ryzyka tych schorzeń oraz na ogólną poprawę stanu zdrowia.

Jak rozpocząć dietę ketogeniczną?

Chcesz zdecydować się na dietę ketogeniczną? Wiele wartościowych informacji na jej temat, w tym także przykładowe plany żywieniowe, można znaleźć online. Aby dieta ketogeniczna rzeczywiście była skuteczna i przy tym bezpieczna, warto jednak zdecydować się na pomoc fachowca w tej dziedzinie, czyli dietetyka.

Swoje usługi w tym zakresie oferuje dietetyk Dawid Woźniakowski. Z jego ofertą można zapoznać się na stronie: https://dawidwozniakowski.pl/keto/dieta-ketogeniczna.