Dentysta – 5 sprawdzonych sposobów na to, by nie bać się wizyty u stomatologa

Strach przed wizytą u dentysty to jedna z najczęstszych fobii, jakie występują wśród Polaków. Cierpi na nią aż 46% społeczeństwa. Jednak podobnie, jak z każdym lękiem, również z dentofobią można sobie skutecznie radzić. Oto 5 sprawdzonych sposób na to, by nie bać się wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Nie taki diabeł straszny…

Najczęstszą przyczyną dentofobii są negatywne doświadczenia związane z pierwszą wizytą u dentysty w dzieciństwie. Dlatego tak istotne jest przyzwyczajanie dziecka do wizyt u stomatologa już w pierwszych latach życia. Jeśli pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym wiąże się z odczuwaniem bólu, mamy niemal 100% pewności, że w późniejszych latach pacjent będzie miał objawy dentofobii, którymi są m.in. bóle głowy, duszności, przyspieszony oddech i nadpotliwość na samą myśl o wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Dbaj o uzębienie na bieżąco

Przyczyną strachu może być także wieloletnie unikanie gabinetu stomatologicznego, co z kolei może skutkować pogorszeniem stanu uzębienia. Odbywanie regularnych wizyt kontrolnych nie tylko oswaja pacjenta z procedurami dentystycznymi, zmniejszając fobię, ale także dzięki profilaktyce pomaga uniknąć rozwoju próchnicy. Więcej temat tego, jak radzić sobie z tą uporczywą chorobą zębów, przeczytać można w artykule pt.: „Jak wyleczyć próchnicę? – porady warszawskiego dentysty”.

Wybierz dobry gabinet

Innym, częstym powodem strachu przed wizytą w gabinecie dentystycznym u dzieci jest nieświadome przekazywanie lęku przez rodziców, którzy sami mieli negatywne doświadczenia w tej sferze. Dlatego, nawet jeśli sami odczuwamy strach, starajmy się nie dawać odczuć go dziecku. Pamiętajmy też, że współczesna stomatologia ma ogromne możliwości techniczne, dzięki którym zabiegi przeprowadza się szybciej i przede wszystkim bezboleśnie. Nowoczesne gabinety stomatologiczne oferują swoim pacjentom możliwość bezbolesnego znieczulenia komputerowego. Komputer przez cały czas zabiegu stomatologicznego steruje podawaniem leku, aby był on dawkowany z tzw. prędkością fizjologiczną, dzięki czemu pacjent nie czuje dyskomfortu podczas wprowadzania substancji znieczulającej. Znieczulenie Wand nie powoduje także porażenia policzków i języka. Innym sposobem stosowanym we współczesnej stomatologii jest zastosowanie gazu rozweselającego, który pomaga pacjentom się zrelaksować i przetrwać wizytę u stomatologa w pełnym komforcie.

Gabinety stomatologiczne dbają obecnie o komfort pacjentów również podczas oczekiwania na wizytę. W poczekalni można poczytać prasę, jest również dostęp do telewizji, a oczekującym oferuje się kawę i herbatę.

Jak walczyć ze strachem przed dentystą?

Jeśli cierpisz na dentofobię, najlepszym sposobem na walkę z nią będzie częstsze odwiedzanie gabinetu stomatologicznego.

Kiedy zdecydujesz się na pokonanie lęku, pierwszą wizytę umów jak najszybciej. Dzięki temu będziesz miał mniej czasu na stresowanie się.

Przed rozpoczęciem leczenia dentystycznego umów się na konsultację w wybranym przez siebie gabinecie. Dzięki temu oswoisz się z nowym miejscem, jakim jest gabinet stomatologiczny, a ponadto będziesz mieć szansę ocenienia, jakie podejście do pacjenta ma wybrany przez siebie dentysta. Bemowo to dzielnica Warszawy, w której znajduje się przyjazny dla pacjentów gabinet NieboDent, który szczególnie możemy polecić osobom cierpiącym na dentofobię.

Na pierwszą wizytę warto również przyjść z kimś znajomym, kto pomoże pokonać strach i odciągnie uwagę, zajmując rozmową przed wejściem do gabinetu stomatologicznego.

Pamiętaj, że pokonując swój strach, nie tylko przezwyciężysz swoje psychiczne ograniczenia, ale także zyskasz zdrowe zęby i piękny uśmiech.