Magiczna różdżka wyłącza dyskomfort u dentysty – to nie bajka, a rzeczywistość

Leczenie stomatologiczne bardzo często kojarzy się z dyskomfortem spowodowanym m.in. podawaniem znieczulenia w formie zastrzyków – towarzyszy temu charakterystyczny ból spowodowany rozpieraniem tkanek. Nowoczesne technologie stomatologiczne pozwalają zlikwidować przykre niedogodności.

Znieczulenie bez bólu, uczucia rozpychania i stresującego widoku strzykawki? To żaden wymysł, a nowatorska technika, która coraz odważniej wkracza do gabinetów stomatologicznych. Mowa tu o The Wand (z angielskiego: różdżka) – specjalnej technologii umożliwiającej bezbolesną aplikację znieczulenia.

Co to jest The Wand?

W klinice stomatologicznej PrimaDent w Rzeszowie wykorzystuje się komputerowe znieczulenie zęba urządzeniem The Wand. Składa się ono z dwóch elementów: niedużego komputera oraz końcówki aplikacyjnej zamocowanej na elastycznym wężyku i podobnej z wyglądu do długopisu zakończonego igłą (stąd wzięła się nazwa The Wand). Sercem komputera jest mikroprocesor kontrolujący tempo podawania środka znieczulającego.

Jak działa The Wand?

Aplikacja znieczulenia za pomocą The Wand w niczym nie przypomina metody tradycyjnej. Po włączeniu komputera słychać odliczanie miar znieczulenia. Następnie stomatolog przykłada końcówkę aplikacyjną z igłą do dziąsła pacjenta, lecz kontakt z igłą w ogóle nie jest dlań odczuwalny. Czubek igły otacza bowiem przez cały czas kropla płynu, w związku z czym dziąsło zostaje znieczulone zanim jeszcze dojdzie do ukłucia. Po ukłuciu nie występuje rozpieranie tkanek, ponieważ preparat znieczulający jest dawkowany pod niskim ciśnieniem. Komputer informuje na bieżąco lekarza o przebiegu procesu przenikania znieczulenia do tkanek, dlatego też cały zabieg da się bez problemu kontrolować. Jeżeli natomiast stomatolog posługuje się strzykawką, nie wchodzi w rachubę opcja kontrolowania ani prędkości, ani ciśnienia podawanego znieczulenia – często aplikacja przebiega zbyt prędko i to właśnie powoduje nieprzyjemne uczucie rozpierania dziąsła.

Kiedy stosowane jest znieczulenie The Wand?

Omawiana technika doskonale sprawdza się przy zabiegach, które wymagają opracowania tkanki zęba (czyli mechanicznego jej naruszenia). Są to m.in.:

Zalety znieczulenia The Wand

 Prezentowana technika znieczulenia jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Odznacza się bardzo wysoką skutecznością oraz precyzją, a ponadto nie powoduje odrętwienia języka, policzków oraz opadania warg. Odrętwienie wargi jest znacznie mniejsze w porównaniu z metodami tradycyjnymi – pacjent może zatem swobodnie rozmawiać z lekarzem. Jedna aplikacja wystarczy, aby znieczulić kilka zębów. Znieczulenie i jego dawkę łatwiej dopasować do potrzeb konkretnego leczenia – każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Ogromnym plusem stosowania The Wand jest też czynnik psychologiczny – wielu pacjentów denerwuje się już na sam widok strzykawki, co tylko pogłębia dyskomfort.