Łagodzenie bólu w drobnych urazach dziecka
Zawartość podstrony
Drobne kontuzje oraz urazy są częstym zjawiskiem wśród dzieci. Urazy, które nie doprowadzają do przerwania ciągłości tkanek oraz ich zmiażdżenia, są często skutkiem przewrócenia się w trakcie zabawy lub gry ruchowej. Mimo potencjalnego braku długofalowej szkodliwości takich zdarzeń należy odpowiednio zająć się urazem dziecka. Łagodzenie bólu powinno być priorytetem. Każdy ból, szczególnie wśród dzieci, należy w miarę możliwości zmniejszać oraz mu zapobiegać.
Przyczyny urazów wśród dzieci
Monitorowanie przyczyn urazów wśród dzieci dotyczy najczęściej urazów zgłaszanych na szpitalne oddziały ratunkowe. Urazów drobnych, niezgłaszanych ze względu na niewielkie niebezpieczeństwo kontuzji, jest znacznie więcej. Uważa się, że najczęstszą przyczyną urazów wśród dzieci są te związane ze sportem oraz zabawą. Większość z nich nie powoduje dalszych następstw zdrowotnych. Zazwyczaj jedynym objawem zgłaszanym przez dzieci jest ból lub dyskomfort w miejscu urazu. Niskie prawdopodobieństwo powikłań oraz niewielkie nasilenie objawów nie zwalnia jednak opiekuna przed opatrzeniem urazu. Dokładna i adekwatna do zdarzenia kontrola urazu jest niezbędna w przypadku zgłaszania bólu przez podopiecznego. Należy pamiętać, że każdą wątpliwość można skonsultować z osobą na co dzień zajmującą się urazami sportowymi. Trenerzy sportowi, fizjoterapeuci lub lekarze pomogą rozwiać niepewności związane z danym urazem.
W kompetencjach opiekuna, oprócz łagodzenia skutków urazu, leży zapewnienie dziecku bezpiecznego środowiska dla sportu i zabawy. Przygotowanie sprzętu oraz odzieży ochronnej minimalizuje prawdopodobieństwo i skutki urazów. Każdy kontaktowy sport wiąże się z ryzykiem urazu. Ważne jest, aby niebezpieczeństwo były możliwie jak najbardziej minimalizowane.
Łagodzenie skutków urazu
Mimo odpowiednich przygotowań oraz prewencji dziecko może doświadczyć sytuacji urazowej. Reakcja na wypadek musi być adekwatna do problemu.
Drobne urazy zwykle objawiają się jedynie przejściowym bólem o niewielkim nasileniu. W celu rozpoznania bólu pourazowego u dziecka trzeba się zdać na subiektywną relację przekazywaną przez młodego człowieka. Ból okazywany może być poprzez słowa, ekspresję twarzy lub mowę ciała. Należy pamiętać o słowach otuchy i wsparcia skierowanych ku dziecku. Zainteresowanie się urazem, dokładne zbadanie i obejrzenie, oprócz oczywistej wartości diagnostycznej, pozwala dziecku na oswojenie się z sytuacją, a w konsekwencji złagodzenie samego bólu.
Jak dbać o delikatną skórę dziecka?
Okazanie dziecku wsparcia jest ważne, ale warto również zadbać o jego skórę, zwłaszcza gdy jest ona narażona na zmiany związane z aktywnością fizyczną, czy uprawianiem sportu. W takich sytuacjach idealnie sprawdzają się żele chłodzące, takie jak Fastum Junior, które dzięki zawartości naturalnych składników pomagają utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji. Escyna wspomaga naturalne zmniejszanie obrzęków, a trokserutyna chroni delikatne naczynia krwionośne dziecka. Dodatkowo Fastum Junior nie zawiera parafiny, dzięki czemu nie zatyka porów skóry, a po nałożeniu na skórę szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych plam.