Koc obciążający – kiedy warto go użyć?

ADHD, bezsenność, stany lękowe – tego rodzaju zaburzenia można leczyć na wiele sposobów. Nocą niezastąpiony może okazać się koc obciążający, dzięki któremu nawet osoby z problemami mogą się wyciszyć i należycie odpocząć. Sprawdź, kiedy warto zastosować koc obciążeniowy.

Zaburzenia integracji sensorycznej można zdiagnozować już we wczesnym dzieciństwie. A jak wiadomo, im wcześniej zaczniemy pracować nad poprawą zdrowia, tym lepsze efekty możemy uzyskać. Oprócz codziennej pracy, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, pomocny może okazać się koc obciążeniowy. Wyjaśniamy jego działanie i wskazujemy, kiedy może pomóc polepszyć stan naszego zdrowia.

Kołdra obciążeniowa – jak działa?

Kołdry obciążeniowe, znane również jak kołdra sensoryczna, to narzędzie stosowane od lat w terapii zaburzeń czucia głębokiego. Kołdra obciążeniowa w swojej budowie różni się od tradycyjnej pościeli tym, że jest cięższa, przez co wywołuje nieznaczny nacisk na osobę, która pod nią leży. Tego rodzaju delikatny nacisk to element terapii, który naśladuje techniki terapeutyczne stymulujące propriocepcję. Efektem działania koców obciążeniowych stymulacja układu nerwowego. Kołderka obciążeniowa może wpływać na poprawę nastroju, gdyż wspomniana stymulacja korzystnie wpływa na procesy związane z przetwarzaniem sensorycznym.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że kołdra obciążeniowa nie jest terapią samą w sobie, a jedynie jej elementem. Stosuje się ją najczęściej w przypadku najmłodszych, którzy w zostali wcześnie zdiagnozowani. Nacisk na ciało dziecka może przynieść najwięcej pozytywnych skutków, w tym m.in. uśnieżenie niewielkiego bólu. Należy też zaznaczyć, że decyzję o zakupie powinna poprzedzić konsultacja ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią kołdrę obciążeniową.

Jakie korzyści dają koce sensoryczne?

Koce obciążeniowe mogą być stosowane bez względu na wiek, gdyż w równym stopniu wpływają na czucie głębokie. Zaleca się je u osób ze spektrum oraz u dzieci z ADHD. Po nocy, w czasie której dziecko będzie przykrywać koc sensoryczny, zauważyć można fakt, że obciążenie poprawia nastrój i pomaga w koncentracji. Zdecydowanie poprawia się również jakość snu, ponieważ wydzielanie hormonu snu jest równomierne i nieprzerywane. Zresztą podobne zasady dotyczą hormonu szczęścia. Ośrodki odpowiedzialne za produkcję serotoniny po nocy z użyciem kołderki pracują znacznie lepiej.

Każdy z nas wie, jak ważny jest relaks, jeśli cierpimy na stres, czy też wykazujemy skłonności do bezsenności. Choroby można zwalczać na różne sposoby, a koc obciążeniowy jest jednym z nich. O innych możesz przeczytać na stronie biohacki.pl.