Jaki termometr wybrać?

W sytuacji, w jakiej nie czujemy się odpowiednio, należy rozpocząć od zmierzenia temperatury. Więc termometry powinny być w każdym domu. Kiedyś do doboru mieliśmy jedynie tradycyjne termometry rtęciowe. Natomiast są one wycofane z aptek. Zastępują je termometry elektroniczne, na podczerwień oraz paskowe. Jaki termometr jest najsolidniejszy?

Czemu nie ma już termometrów rtęciowych?


Jeszcze niedawno każdy posiadał w domu szklany termometr rtęciowy, jaki dobrze sprawdzał się przy codziennym pomiarze temperatury ciała. Starczyło włożyć termometr pod pachę czy w odbycie, odczekać parę minut, natomiast słupek rtęci podnosił się, pokazując temperaturę. Termometry owe miały natomiast jedną, dużą wadę – lubiły się potłuc. Jak pokazały badania, rtęć jaka wydostawała się z termometru, była niemożliwa do usunięcia.

Typy termometrów – jaki spośród nich kupić?


Dla wielbicieli słynnego termometru rtęciowego dobrym doborem może być termometr cieczowy. To szklany termometr, wypełniony galinstanem (złączenie cyny, indu oraz galu), niegroźny dla ludzi oraz środowiska. Za pomocą termometru cieczowego zmierzysz temperaturę w jamie ustnej, pod pachą czy w odbycie. Sam wymiar trwa od paru do ok. 10 minut, we współzależności od miejsca testu. Na plus jest też cena narzędzia – przeważnie stanowi ona ok. kilkanaście złotych. Oczywiście szklany termometr potrzebuje dezynfekcji. Nie jest też zbyt wytrzymały na zniszczenia, więc nie jest zalecany do badania temperatury u malutkich dzieci.

Termometry douszne


Termometr douszny jest szybki w pomiarze oraz wygodny w użytkowaniu, jednak pod warunkiem opanowania technologii dobrego wprowadzenia końcówki termometru do ucha. Mnóstwo rodzajów wydaje sygnały świetlne oraz akustyczne, pomagające odpowiednio umieścić termometr w uchu. Czas pomiaru w wielu rodzajach ogranicza się do jednej sekundy, więc tenże rodzaj termometrów leczniczych sprawdzi się podczas badania temperatury choćby u małych dzieci. Niestety, termometr douszny jest mniej dokładny aniżeli pozostałe, natomiast margines błędu stanowi ±0,2°C.

Termometry elektroniczne bezdotykowe


Termometry elektroniczne bezdotykowe (sensoryczne) to teraz najnowsze z dostępnych narzędzi. Do badania temperatury stosują podczerwień oraz, zgodnie z nazwą, nie wymagają kontaktu z ciałem, aby wykonać pomiaru. By osiągnąć wynik, starczy przysunąć termometr do czoła czy pozostałej partii ciała na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Dokładność takiego badania waha się w granicach od ±0,1°C do ±0,01°C. Termometry tego rodzaju zalecane są zwłaszcza rodzicom malutkich dzieci.