Czystek

Ziele czystka

Czystek – zioło lecznicze w postaci suszonych drobno pociętych liści jest stosowany jako suplement diety. Popularność czystka i jego niezwykłe właściwości lecznicze doprowadziły do tego, że w 1999 roku ogłoszono, że jest to roślina roku. Nadal trwa wiele badań nad jej niezwykłymi właściwościami. Roślina ta nie występuje w Polsce, rośnie na południu Europy oraz na Kaukazie i tam jest stosowany już od bardzo dawna (często w sprzedaży jest z Turcji, Krety), wysokość rośliny dochodzi max. do 1 m, a jego kwiaty są białe do jasno-różowych.

Czystek – właściwości, działanie, zastosowanie

Napar z ziela czystka ma lecznicze właściwości dzięki zawartości związków polifenoli, które są organicznymi związkami chemicznymi, ale występuję tylko roślinach i nie występują nigdzie w takiej zawartości jak w zielu czystka. Działanie tych związków to usuwanie, czyli neutralizacja z organizmu wolnych rodników (aktywnych form tlenu). Ponadto polifenole chronią DNA przed rozpadem i tworzeniem mutacji, wspomagają leczenie nowotworów (jest to przedmiotem badań naukowych w celu potwierdzenia). Działają odmładzająco, przeciwzmarszczkowo, wzmacniają system odpornościowy organizmu, zapobiegają chorobom naczyniowym i sercowym (udary, zawały) poprzez rozpuszczanie skrzepów krwi.

Czystek ma również właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwwirusowe, dlatego należy go pić przy infekcjach górnych dróg oddechowych, infekcji wirusowych grypy typu A, pozwala też usuwać z organizmu toksyny i substancje smoliste oraz metale ciężkie (obecne szczególnie u palaczy i byłych palaczy nikotyny). Picie czystka w sezonie od wiosny do jesieni pomaga odstraszać kleszcze, ponieważ zmieni zapach naszego ciała. Krążą opinie, że zapach ten jest bardziej przyjemny (może to tylko sugestia osób pijących napar, ale na pewno nie zaszkodzi). Jednocześnie wspomaga kurację leczniczą przy takich chorobach jak  borelioza i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Przy pomocy naparu z czystka można oczyścić zatoki i zwalczać katar, wspomagać również leczenie problemów z łupieżem, trądzikiem i zapaleń skóry. Niektórzy podają, że dla małych dzieci już 3- miesięcznych można używać naparu przy walce z alergią, mogą go pić również kobiety w ciąży.

Badania wykazały, że nie ma żadnych skutków ubocznych picia naparu z ziela czystka (jest sprzedawany w postaci suszonej bez konserwantów), chociaż na opakowaniach niektórzy producenci piszą, że produkt nie może być używany przez osoby uczulone na którykolwiek z jego składników, oraz że nie powinien być jednak stosowany przez dzieci, kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią. Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia decyzji czy i w jaki sposób mogą pić napar z czystka.

Herbata z czystka

Producenci na opakowaniach podają bardzo różne ilości dziennego dopuszczalnego spożycia i sposób przygotowania naparu np.:

  • 2 łyżeczki wsypać do filiżanki zalać wrzątkiem i parzyć 10 minut
  • 3- 5 gr ziela (może być nawet załączona miarka) 1 x dziennie zalać 200 ml wrzącej wody i parzyć 5-7 min.
  • 2 czubate łyżeczki czystka suszonego wsypać do szklanki, a następnie zalać wrzącą wodą, parzyć ok. 5 minut Nie przekraczać dziennej porcji – 4 czubate łyżeczki suszonego czystka.

Wszyscy jednakowo podają, że pić świeży napar zaraz po wystygnięciu. Pić co najmniej przez 3 miesiące regularnie a najlepiej przez rok, później zrobić kilka miesięcy przerwy. Pierwsze efekty oczyszczania organizmu można zauważyć już nawet po pierwszym miesiącu.

Czystek – cena

Gotowe herbatki z czystka można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich albo zamówić w sklepach i na aukcjach w internecie. Ceny w zł ziół do zaparzania w sklepach internetowych kształtują się zależnie od wielkości opakowania, producenta (należy zwracać uwagę na cenę za kg i cenę przesyłki):
• 1 kg – 55,49 zł
• 500 g – od 5,99, 11,99, 12,99, 24,99, 26,00 zł
• 200 g za 6,70 zł
• 100 g za 10,70 zł
Należy zwracać uwagę na cenę za kg i cenę przesyłki.

Można oczywiście kupować również herbatki ekspresowe w pudełkach np. w cenie 0,23 zł/ torebkę – w paczce za 4,66 za 20 szt. – parzyć napar z 2 torebek po 2 g, co odpowiada dziennej dawce 4 g liści czystka.