Kiedy odwiedzić podologa – gabinety we Wrocławiu

Różnego rodzaju zmiany w obrębie stóp – mimo że mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem – jeszcze niedawno były powszechnie ignorowane, a problemy z nimi związane uważane były za wstydliwe, więc osoby które się z nimi borykały, nieczęsto trafiały do gabinetu lekarza. Na szczęście od jakiegoś czasu popularność zyskuje zawód podologa, który profesjonalnie zajmuje się diagnostyką i zdrowiem stóp. Obecnie we Wrocławiu znajduje się kilkanaście wyspecjalizowanych gabinetów, w których można znaleźć pomoc.

Gabinet podologiczny Wrocław – kiedy się udać?

Zmiany w obrębie stóp mogą mieć charakter wyłącznie kosmetyczny, a mogą być również dużym zagrożeniem dla zdrowia i sprawności. Mogą pojawiać się również w niektórych chorobach, które ze stopami nie mają bezpośredniego związku – w takich wypadkach regularne wizyty kontrolne u podologa mogą pomóc zmniejszyć ryzyko.

Do podologa warto udać się, jeżeli zauważy się jakiegokolwiek rodzaju deformację w obrębie stóp. Może to być wynikiem używania nieodpowiednio dobranego, a czasem wręcz szkodliwego obuwia. Najpopularniejszym rodzajem tego rodzaju deformacji są halluksy, które polegają na odkształceniu przedniej części stopy, a przede wszystkim o palucha. Nieleczone halluksy mogą prowadzić nawet do problemów z poruszaniem się, dlatego ważne jest, żeby zająć się nimi jak najwcześniej. Pomoc podologa polega przede wszystkim na dobraniu odpowiedniego rodzaju obuwia i wkładek ortopedycznych, których używanie może spowodować cofnięcie się zmian.

Zaobserwowanie zmian na skórze stóp, a zwłaszcza pomiędzy palcami, najczęściej oznacza grzybicę. Jest to bardzo popularny problem – jak podają statystyki, dotyczy nawet 40% społeczeństwa. Nieleczona grzybica może być powodem dużego dyskomfortu, a nawet przenieść się w inne miejsca na ciele. Podolog pomoże dokładnie zdiagnozować problem i ustali leczenie, które pomoże pozbyć się go nawet w bardzo krótkim czasie. Większość gabinetów oferuje również profesjonalną dezynfekcję obuwia, znacznie zmniejsza ryzyko powracania grzybicy paznokci.

Szukasz dobrego podologa? Takiego znajdziesz w Ortomedicum

Zmiany w obrębie paznokci, a zwłaszcza rozwarstwianie się ich może oznaczać grzybicę paznokci. Jest to problem, który nieleczony powoduje przede wszystkim duży defekt o charakterze estetycznym. Podolog pomoże zarówno usunąć zmiany, jak i pozbyć się powodujących je grzybów.

Odciski powstające na stopach nie są groźne, ale mogą powodować duży komfort przy chodzeniu. Równie niegroźne są powstające na stopach brodawki, które jednak dla wielu osób stanowią estetyczny efekt. Podologia dysponuje metodami umożliwiającymi pozbycie się ich.

Kontroli u podologa powinny poddawać się raz na jakiś czas osoby cierpiące na cukrzycę. W przypadku tej choroby, czasami dochodzi do zmian miażdżycowych w stopach, które mogą prowadzić do poważnych w skutkach martwic. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie problemu, może pozwolić odpowiednio zareagować, a być może nawet zahamować ten proces.