Grzybica paznokci: jakie są jej objawy, jak ją leczyć?

Grzybica paznokci to choroba, którą bardzo łatwo można się zarazić, ale jednocześnie bardzo trudno ją wyleczyć. Grzybica paznokci nie zniknie jednak samoistnie i nie wyleczymy jej przy pomocy domowych metod. Leczenie grzybicy paznokci powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa, aby nie tylko skutecznie pozbyć się problemu, lecz także zapobiec odnowieniu się choroby po wyleczeniu. Jakie są objawy grzybicy paznokci i najskuteczniejsze metody jej leczenia? Wraz ze specjalistami z Kliniki Miracki przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat tej choroby!

Grzybica paznokci – przyczyny i objawy

Z grzybicą paznokci znacznie częściej mamy do czynienia na paznokciach stóp niż dłoni. Co więcej, grzybica paznokci jest najczęściej następstwem grzybicy stóp – choroby, z którą ma do czynienia nawet 42% ludzi. Bardzo często zdarza się, że początkowo ją ignorujemy lub po prostu w ogóle jej nie dostrzegamy. Pierwszym objawem grzybicy jest zazwyczaj swędzenie i pieczenie stóp, jednak większość chorych uznaje to po prostu za skutek nadmiernego przesuszenia skóry czy sztucznego składu mydła, nie podejmując leczenia i doprowadzając do rozwoju choroby. Grzybica paznokci może ograniczyć się do jednej płytki lub też przenieść na sąsiednie. Zazwyczaj jednak objawy zakażenia grzybiczego pojawiają się na pierwszym i piątym palcu stopy. Prawdopodobnie dlatego, że to do tych palców najściślej przylegają buty.

Największą skłonność do infekcji grzybiczych mają osoby, które dodatkowo zmagają się z niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, np. cukrzycą, otyłością, niedokrwistością, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, układu krążenia czy immunologicznego, jak również te, które mają za sobą długotrwałą terapię antybiotykami, sterydami czy chemią. Grzybicy paznokci bardzo sprzyjają też nadmierna wilgoć i ciepło – w tym niedokładne wytarcie stóp po umyciu, chodzenie w mało przewiewnym obuwiu czy zakładanie skarpet lub rajstop z tworzywa sztucznego. Grzyby na paznokciach mają idealne warunki do rozwoju również wtedy, gdy płytka paznokcia jest uszkodzona, np. po skaleczeniu czy zbyt krótkim obcięciu paznokci. Osłabić płytkę paznokcia i zwiększyć jej skłonności do infekcji grzybiczej może także noszenie zbyt ciasnych butów czy manicure akrylowy.

Leczenie grzybicy w domu – czy przyniesie jakiś efekt?

Grzybica paznokci, nawet wtedy, gdy zostanie zdiagnozowana bardzo wcześnie, nie ustąpi samoistnie. W tym przypadku oczekiwanego efektu nie przyniesie też domowe leczenie, a pozostawienie grzybicy samej sobie może tylko sprawić, że rozprzestrzeni się na kolejne palce – w tym także na palce u dłoni. Musimy pamiętać też o tym, że grzybica jest chorobą, która lubi nawracać – jeśli więc zależy nam na tym, aby skutecznie wyleczyć to schorzenie, a jednocześnie zapobiec jego odnowie, najlepiej podjąć leczenie pod kontrolą dermatologa.

Metody leczenia grzybicy paznokci stóp

Do lekarza należy zgłosić się, jak tylko zauważymy pierwsze zmiany w wyglądzie chociażby jednego paznokcia. W pierwszym stadium choroby może wystarczyć leczenie przy pomocy specjalnych plastrów czy lakierów zawierających substancje bakteriobójcze. To jednak metoda, przy której pacjent musi uzbroić się w cierpliwość, bo kuracja może potrwać nawet kilka miesięcy. Przy bardzo rozległych zmianach, kiedy płytka paznokcia jest w znacznym stopniu zniszczona, lekarz może zaproponować stosowanie leków doustnych ze specjalną substancją leczniczą, która, docierając do środka paznokcia i gromadząc się u nasady płytki, skutecznie blokuje rozwój grzybów. W tym przypadku jednak nadal kuracja może trwać kilka miesięcy, a nawet rok.

Konieczność przejścia długotrwałej i niekiedy bolesnej terapii leczenia grzybicy paznokci sprawia, że pacjenci szukają alternatywnych rozwiązań, które pozwolą im osiągnąć dużo szybsze efekty. Jednym z nich jest laserowe leczenie grzybicy paznokci laserem Lunula w warszawskiej Klinice Miracki. To nowoczesny i mało inwazyjny zabieg, który umożliwia skuteczne i trwałe pozbycie się problemu grzybicy. Pojedynczy zabieg trwa około 12 minut, a dla uzyskania satysfakcjonujących efektów należy wykonać zaledwie 3-4 sesje. Procedura jest bezbolesna dla pacjenta i nie wymaga okresu rekonwalescencji – po kilku miesiącach od kuracji zaczną odrastać nowe i zdrowe paznokcie. To dziś zdecydowanie najskuteczniejszy, a zarazem najbardziej komfortowy sposób leczenia grzybicy paznokci, na który decyduje się coraz większa ilość pacjentów.

Więcej informacji na temat laserowego leczenia grzybicy paznokci znajdziesz na stronie: https://klinikamiracki.pl/lunula/