Na czym polega komputerowe badanie stóp?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna uskarżać się na różnego rodzaju problemy związane z aparatem ruchu. Jest to w dużej mierze spowodowane brakiem ergonomicznej aktywności ruchowej, ale często również za schorzenia i patologię odpowiedzialne są wrodzone wady poszczególnych części aparatu ruchu. Ogromną rolę podczas wszelkich aktywności ruchowych odgrywają stopy.

Są one jak fundament dla ludzkiego ciała, który jeśli tylko zostanie lekko zaburzony, zaburzona zostaje również cała konstrukcja. Taki stan rzeczy sprawia, że warto zrobić badanie stóp, jeśli ktoś ma problem z kolanami lub kręgosłupem, gdyż często może wynikać to właśnie z problemów w obrębie samej stopy. Przeprowadzając komputerowe badanie stóp, można wyjaśnić wiele zjawisk, które dzieją się w ludzkim organizmie, i które ostatecznie wpływają na rozwój różnego rodzaju patologii.

Jak badanie stóp może wpłynąć na zdrowie?

Jako że stopy są newralgiczną częścią ciała, ich zaburzenia wpływają na całą postawę. Nieprawidłowe funkcjonowanie stopy sprawia, że w pierwszej kolejności dochodzi do niestabilności w obrębie stawu kolanowego. Może to prowadzić do patologii związanych ze ścięgnami oraz więzadłami, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do problemów z chodzeniem. Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla amatorów sportu. W drugiej kolejności, mając określone problemy w stopach, dochodzi do patologicznych zmian postawy w obrębie kręgosłupa. To z kolei powoduje bóle, a w skrajnym, przypadku, jeśli nie wdroży się odpowiedniego planu leczenia nawet do stałych zmian zwyrodnieniowych. Jest to niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci w okresie rozwoju. Dlatego też badanie stóp warto wykonać już w wieku kilku lat, gdy zauważy się pierwsze niepokojące objawy.

Jak wykonuje się komputerowe badanie stóp?

Trzeba pamiętać o tym, aby takie badanie wykonywać w renomowanych placówkach, takich jak https://fororto.pl/w Warszawie, gdzie pracują doświadczeni fizjoterapeuci. Umiejętne zdiagnozowanie wszelkich problemów jest możliwe tylko dzięki przekrojowemu spojrzeniu bazującemu na zaawansowanej wiedzy z zakresu anatomii ludzkiego ciała. Samo komputerowe badanie stopy jest bezbolesne i nieinwazyjne, co sprawia, że nie ma problemów z tym, aby przeprowadzić je na dzieciach. Polega na tym, że najpierw wykonuje się analizę statyczną, a następnie dynamiczną, która polega na dokładnym odwzorowaniu ruchu danej stopy i porównaniu tego do bazowych schematów ruchowych, które występują w mechanice ludzkiego ciała. Dysponując takimi informacjami, fizjoterapeuta jest w stanie zdiagnozować, skąd wzięły się aktualne problemu ruchowe, a także przewidzieć co może nastąpić w kolejnych latach. Bardzo ważne jest też to, aby wdrożyć zawczasu odpowiednią strategię rehabilitacyjną.