Jakie metody terapeutyczne wykorzystuje się podczas rehabilitacji dzieci?

Rehabilitacja dzieci to proces obejmujący kompleksowe zabiegi terapeutyczne pozwalające na wyeliminowanie lub znaczne zminimalizowanie problemów zdrowotnych dotykających małych pacjentów, takich jak wady postawy, nadmierne napięcie mięśniowe czy inne formy zaburzeń psychoruchowych, a także zabiegi profilaktyczne umożliwiające właściwy rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Taka rehabilitacja ma na celu przywrócenie dziecku pełnej sprawności oraz zapewnienie mu odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju.

Jakie metody wykorzystuje się w rehabilitacji dzieci?

W rehabilitacji dzieci można wyróżnić wiele metod terapeutycznych – od kinesiotapingu i okładów żelowych przez terapię taktylną i masaż Shantala aż po PNF, DoboMed oraz platformę balansową i stabilometryczną. Każda z tych metod terapeutycznych opiera się na innej technice i wykorzystaniu innych sprzętów rehabilitacyjnych. Przykładowo kinesiotaping wykonuje się przy użyciu specjalistycznych plastrów usuwających zastoje limfatyczne i wspomagających pracę mięśni, terapia taktylna wykorzystuje techniki stymulacji pobudzające receptory skóry do prawidłowego odbioru bodźców, z kolei platforma balansowa umożliwia trening stabilności postawy i kontrolę orientacji, co pozwala przywrócić równowagę w funkcjonowaniu układu nerwowo-mięśniowego. To, co łączy wszystkie te metody terapeutyczne, to fakt, że są bardzo skuteczne i szybko przynoszą spodziewane efekty.

Jak wybrać najlepszą metodę terapeutyczną dla dzieci?

Metody terapeutyczne dobierane są indywidualnie w zależności od problemu, z jakim boryka się dziecko, oraz stopnia jego zaawansowania. Wyboru odpowiedniej terapii zawsze powinien dokonywać wykwalifikowany specjalista, który posiada szeroką wiedzę medyczną i doświadczenie w rehabilitacji dzieci. Należy pamiętać, że rehabilitacja osób w wieku rozwojowym różni się od rehabilitacji osób dorosłych, dlatego Sport-Klinika dokłada starań, aby zabiegi terapeutyczne dostosowane były nie tylko do konkretnego schorzenia, ale też wieku pacjenta. W wyborze odpowiedniej metody pomoże  Wam klinika https://www.sport-klinika.pl/rehabilitacja/rehabilitacja-dzieci/.

Kiedy rozważyć rehabilitację dziecka?

Rehabilitacja jest wskazana, jeśli u dziecka występują wszelkiego rodzaju zaburzenia rozwoju psychoruchowego i problemy neurologiczne. Warto o niej pomyśleć zwłaszcza w sytuacji, gdy dziecko doznało urazu albo przeszło zabieg operacyjny i potrzebna jest mu pomoc w powrocie do całkowitej sprawności, ale też na przykład wtedy, gdy maluch cierpi na zaburzenia równowagi czy rytmu dobowego. W Sport-Klinice prowadzona jest terapia dzieci i młodzieży z wadami postawy, problemami neurologicznymi, jak i po przebytych urazach czy operacjach. Klinika doskonale wie, że każde dziecko wymaga stworzenia indywidualnego programu terapeutycznego, dlatego stosowane jest funkcjonalne podejście do rehabilitacji, jak i terapii dobranej  indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.