Regularne odkamienianie żelazka – dlaczego warto?

Odkamienianie żelazka to konieczność, ponieważ to właśnie ono chroni sprzęt przed bardzo wieloma awariami i skutecznie przedłuża jego żywotność. W przypadku nowoczesnych żelazek działających na parę ma to naprawdę duże znaczenie.

Skąd bierze się kamień w żelazku?

Kamień zbiera się właściwie w każdym żelazku, które działa z wykorzystaniem pary wodnej. Zanim więc dowiesz się, jak odkamienić żelazko, warto zrozumieć, skąd kamień się w ogóle w nim zbiera. Przyczyną powstawania kamienia jest najczęściej twarda woda, która wlewana jest do zbiornika żelazka. Twarda woda to woda bogata w jony magnezu i wapnia, które prowadzą do odkładania się kamienia na ściankach zbiornika. Powstały w ten sposób osad ma kleistą i lepką strukturę, która z czasem zaczyna zapychać kanaliki żelazka oraz jego stopę, co prowadzi najczęściej do poważnych awarii sprzętu.

Jak w domowych warunkach odkamienić żelazko?

Odkamienianie żelazka to nie tylko ratowanie sprzętu przed awarią, lecz także ochrona tkanin, które kamień wydostający się przed otwory w stopie żelazka może zabrudzić. Nieestetyczne żółte plamy na tkaninach to właśnie wina kamienia. O żelazko warto więc regularnie dbać.

Najpopularniejszą i najprostszą formą odkamieniania jest sięgnięcie po mieszankę octu i wody w proporcjach 1:1. Roztworem tym należy przetrzeć stopę żelazka. Jeśli kamień jest bardzo duży, warto najpierw zacząć od samego octu, a potem sięgnąć po gąbkę namoczoną wodą. Do zbiornika na wodę także należy wlać taką mieszankę i ustawić funkcję parowania. Koniecznie trzeba po takim zabiegu sięgnąć po materiał roboczy, którego przeprasowanie sprawi, że wchłonie on resztki kamienia. Po tym zabiegu do zbiornika trzeba wlać wodę i jeszcze raz uruchomić funkcję parowania, która pozwoli pozbyć się charakterystycznego zapachu octu. 

Nowoczesne żelazka a odkamienianie

Nowoczesne żelazka nie wymagają tak skomplikowanych zabiegów. Sprzęt prasujący ma wbudowaną bowiem funkcję automatycznego usuwania osadu. Najczęściej wystarczy jedynie napełnić zbiornik, włączyć maksymalną temperaturę i wybrać właściwą opcję. Ponownie trzeba sięgnąć po roboczą tkaninę i na niej wyczyścić stopę. W generatorach pary pojawiają się już specjalne szufladki antywapienne, które wystarczy regularnie opróżniać. Do ich czyszczenia wystarczy mieszanka wody destylowanej i tej z kranu w proporcji 1:1. Pojemnik na kamień należy regularnie opróżniać, a po pozbyciu się kamienia dokładnie przemyć. Natomiast za odkamienianie żelazka odpowiada funkcja Calc Collector.