Jak wybrać laktator?

Laktator pozwala odciągnąć pokarm mamy w sytuacji, kiedy dziecko nie może zostać do niej przystawione z różnych powodów, bądź w przypadku zbyt dużej ilości pożywienia w piersiach. Rynek oferuje wiele urządzeń tego typu, w które warto się zaopatrzyć jeszcze przed porodem.

Dlaczego warto kupić laktator?

Laktator to jedno z najczęściej wybieranych akcesoriów, wspierających opiekę nad dzieckiem. Na zakup można się zdecydować jeszcze przed narodzinami malucha. Urządzenie zaprojektowane zostało z myślą o odciąganiu pokarmu z gruczołów mlecznych w sytuacji, kiedy dziecko z różnych powodów nie może zostać przystawione do piersi, np. z powodu hospitalizacji, wyjazdu mamy czy problemów ze ssaniem. To także nieocenione narzędzie w przypadku nieprawidłowego przebiegu laktacji i nawału pożywienia w piersiach, dlatego zdobywa zdecydowaną przewagę nad naturalnymi metodami regulowania procesu produkcji i uwalniania mleka, czyli nad masażem ręcznym. Poza tym masaż, szczególne wykonywany nieumiejętnie, zwiększa ryzyko uszkodzenia kanałów i zatok mlecznych, które powoduje ból, stany zapalne i zaburzenia laktacji. Laktatory bywają szczególnie przydatne podczas pobytu w szpitalu, kiedy to konieczne jest pobudzenie laktacji. Poprzez odciąganie nawet niewielkiej ilości mleka pierś i brodawki ulegają zmiękczeniu, gruczoły aktywizują się, a przewody i ujścia mleczne udrażniają. Większość oddziałów posiada na wyposażeniu własny sprzęt do tych celów, jednak zawsze warto mieć swoje prywatne urządzenie, nie tylko ze względów higienicznych, ale też z uwagi na poczucie większego komfortu i braku presji. Rynek oferuje szeroki wybór urządzeń tego typu, różniących się przede wszystkim zasilaniem i designem. Bez względu na model laktatory działają na podobnej zasadzie.

Czym warto się kierować, wybierając laktator?

Do wyboru są laktatory ręczne i elektryczne. Urządzenia pierwszego typu polecane są raczej do okazjonalnego ściągania mniejszej ilości pokarmu w dłuższym czasie, zwykle bezpośrednio do butelki. Ich zaletami są cichy tryb pracy, a także niedrogie i dostępne części wymienne, które w przebiegu eksploatacji szybko ulegają zużyciu, jak uszczelki czy pompka. Akcesoria tego typu są łatwe w utrzymaniu, a siłę ssącą i częstotliwość pracy pompki można regulować według własnych potrzeb. Laktatory elektryczne natomiast polecane są do regularnej pracy. Ułatwiają karmienie zwłaszcza mamom po cesarskim cięciu, u których naturalne mechanizmy pobudzania laktacji przebiegają z opóźnieniem. Odciągacz mleka tego typu może być zasilany akumulatorowo, sieciowo lub bateryjnie, a dzięki programatorowi i różnorodnym rozwiązaniom technologicznym ruchy ssące pod kątem rytmu i charakteru odzwierciedlają ssanie dziecka. Ponadto urządzenia nierzadko umożliwiają pobieranie pokarmu z dwóch piersi jednocześnie. Komfort pracy z takim laktatorem można odczuć zwłaszcza w nocy, kiedy to wystarczy tylko nałożyć silikonową końcówkę na brodawkę i włączyć wybrany przez siebie automatyczny cykl pracy. Dla jeszcze większej wygody rodziców wielu producentów proponuje laktatory w zestawie z butelkami do karmienia i pojemnikami do przechowywania mleka, czyścikami, stojakami oraz innego rodzaju dodatkowymi akcesoriami.