Jak należy zachowywać się po operacji zaćmy?

Przejście poważnego zabiegu, takiego jak usunięcie zaćmy, wiąże się ze stresem i koniecznością przestrzegania wielu zaleceń. Ich złamanie grozi nawrotem choroby, powrotem zaburzeń widzenia i koniecznością powtórzenia zabiegu. Dlatego właśnie należy podejść do tego wszystkiego w sposób odpowiedzialny i przygotować się zarówno na samą operacje zaćmy – jak i czas rekonwalescencji.

Przed zabiegiem usunięcia zaćmy musimy na pewno upewnić się, że zostanie on przeprowadzony przez dobrego specjalistę. Warto wybrać odpowiednie centrum medyczne. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące kompetencji naszego lekarza – zasięgnijmy kolejnej opinii. Powinniśmy mieć pełne zaufanie do osoby, która przeprowadzi zabieg. Pomimo, iż nie jest on bardzo inwazyjny i w teorii nie ma bardzo dużego ryzyka niepowodzenia – warto dmuchać na zimne. Upewnijmy się tutaj jednak, że nie kierujemy się tylko zwyczajną niechęcią do lekarza, który w praktyce jest bardzo dobrym specjalistom. 

Późniejsze zalecenia 

Usunięcie zaćmy polega na wymianie naszej soczewki, która zaczęła mętnieć – na inną, specjalną soczewkę. Zabieg wykonywany jest w krótkim czasie, więc możemy szybko wyjść do domu i skupić się na dochodzeniu do zdrowia. Wśród najczęstszych zaleceń lekarzy znajdziemy na pewno konieczność zwracania uwagi na to, czy przypadkiem nie dotykamy swojego oka bez powodu. Nie powinniśmy tego robić przynajmniej przez kilka bądź kilkanaście dni – w ten sposób zmniejszamy ryzyko rozwoju infekcji, która może wywołać liczne komplikacje. Istotne jest także to, abyśmy niczym go nie przemywali – moczenie jest niewskazane. 

Na zakończenie operacji zaćmy na pewno otrzymamy specjalne krople, które będą zawierać w sobie antybiotyk. Nie możemy pominąć ich stosowania – nawet jeżeli zalecono nam używanie ich nawet kilka razy dziennie. Jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny to na pewno nie można za bardzo się przeciążać i lepiej unikać sportów, w których jesteśmy narażeni na potknięcie się lub upadek. Noszenie ciężkich zakupów i mebli również lepiej pozostawić komuś innemu. 

Dlaczego jest to tak ważne? 

Wielu osobom, które otrzymują diagnozę zaćmy wydaje się, że zabieg nie jest niczym poważnym. Jest to związane głównie z faktem, że przeprowadza się go szybko i od razu wolno wyjść do domu tego samego dnia. Wymiana soczewki w oku nie jest jednak zabiegiem, któremu poddajemy się każdego dnia i powinniśmy podejść do tego tak samo, jak do każdej innej operacji – licząc się z ryzykiem niepowodzenia i robiąc wszystko, aby zwiększyć swoje szansę na pełne wyzdrowienie.